Počasí

Antarktida taje. Vědci naměřili teploty přesahující normál až o 40 stupňů

Antarktida taje. Vědci naměřili teploty přesahující normál až o 40 stupňů
Antarktida | Zdroj: Getty Images

Antarktida je v myslích mnoha lidí zapsaná jako kontinent, který nikdy nerozmrzá. O svůj status ale v posledních dnech přišla. Zemi za jižním polárním kruhem totiž zasáhla vlna veder. Oproti teplotám očekávaným v tomto ročním období jsou naměřené hodnoty o neuvěřitelných 40 stupňů vyšší.

Vlna veder dorazila i na nejjižnější světadíl. Vědecké stanice na věčně zmrzlé Antarktidě hlásí výrazně zvýšené teploty oproti normálu. V některých částech Antarktidy se teploty od očekávaného průměru odchylují až o 40 stupňů Celsia.

To ovšem neznamená, že by se z Antarktidy stávala tropická dovolenková destinace. Navzdory mohutnému výkyvu teploty, který se místy blíží světovým rekordům, zůstává Antarktida stále studená. Průměrně byly teploty na celém kontinentu vyšší o 8 stupňů. I tak se v některých oblastech dokázaly vyšplhat nad nulu.

Související obsah

Největší teplotní rekordy zaznamenaly stanice v pátek. Francouzsko-italská stanice Concordia naměřila teploty -12 stupňů Celsia, tedy o 40 více, než je březnový průměr. Ruská stanice Vostok, která je od Concordie vzdálená více než 500 kilometrů a chlubí se titulem nejstudenějšího místa na zemi, zjistila teplotu okolo -18 stupňů. Pobřežní stanice Zucchelli patřící Itálii dokonce hlásí teplotu 7 stupňů nad nulou.

Podle vědců tyto teploty ani zdaleka neodpovídají ročnímu období. "Jsou to teploty, které bychom normálně viděli v lednu, kdy je v Antarktidě léto. Ne v březnu. Je to dramatické," řekl agentuře AP meteorolog z univerzity v americkém Wisconsinu Matthew Lazzara.

Starost ale expertům dělá i severní pól. I tam se teploty pohybují daleko nad průměrem. Některé z oblastí za severním polárním kruhem jsou o 30 stupňů teplejší, než by měly podle očekávání být. Kvůli vysokým teplotám části Arktidy dokonce předčasně roztávají.

Související obsah

"Severní a jižní pól jsou teď v opačném ročním období. Není běžné, aby oba póly tály ve stejný čas. Je to velmi neobvyklé," uvedl agentuře AP meteorolog a specialista na ledovce Walt Meier.

Důvody vysokých výkyvů teplot na Antarktidě, která zatím zůstávala ve svých teplotách stabilní, není snadné určit. Stejně tak se odborníci zdráhají připsat vysoké teploty klimatické změně. Vědci ale varují, že podobných výkyvů bude v budoucnosti více a budou silnější, píše portál Livescience.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz