Domácí

Rozloučení s Yvonne Přenosilovou. Dorazili známí zpěváci i její jediný syn

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek naposledy rozloučili s legendární zpěvačkou Yvonne Přenosilovou. Po obřadu ji na Novém židovském hřbitově v Praze 3 uložili do prominentní první řady hrobů.

Ve čtvrtek odpoledne proběhlo na Novém židovském hřbitově v Praze poslední rozloučení se zpěvačkou a moderátorkou Yvonne Přenosilovou. Přijít se rozloučit s legendou 60. let mohli i její příznivci.

Na místo dorazili také hudební souputníci Přenosilové, jako například Milan Drobný, Václav Neckář nebo Dalibor Janda. Přišla i zpěvačka Monika Absolonová, herec Václav Krejčí nebo moderátoři Karel Šíp a Saskia Burešová.

Mezi smutečními hosty nechyběl ani jediný syn zpěvačky Maximilian von Schuckmann, kterého měla s německým exmanželem. 

Obřad vedl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Prvních asi 15 minut obřadní síň patřila jen nejbližším zesnulé hvězdy. Poté se dveře síně otevřely a rakev se zemřelou vyrazila na místo jejího posledního odpočinku.

Související obsah

V čele průvodu kráčel právě syn Přenosilové Maximilian. Ten také do hrobu vhodil první hrsti hlíny. Následovali jej další blízcí a členové židovské obce. Zpěvačku uložili do první řady hrobů. Na věčném odpočinku tak bude se samými prominentními jmény. Pohřbeni tam jsou třeba Franz Kafka, Arnošt Lustig nebo Ota Pavel.

Bratislavský rabín Miša Kapustin pro redakci TN.cz osvětlil některé zvláštnosti židovského pohřbívání. "Čtou se modlitby, žalmy. Bývá také zvykem říct o zesnulém něco dobrého, ale musí to být zároveň pravda. Jde o důležitou část celého obřadu a tuto přímluvu pronáší často někdo z nejbližších zesnulého. Nejbližší zemřelého si také někdy trhají oděv u srdce jako výraz smutku," řekl. 

Vysvětlil také, proč byl pohřeb naplánován tak krátce po úmrtí zpěvačky. "Povinností nejbližších příbuzných je pochovat zemřelého co nejdřív. Zároveň ale musí tělo připravit, například musí být pečlivě umyté, což má na starost takzvané pohřební bratrstvo – chevra kadiša. Při samém pohřbu pak musí být tělo úplně zakryté. Přes něj, nebo přes jednoduchou rakev, se proto přehazuje speciální plachta," dodal.

Související obsah

Mezi další židovské hřbitovní tradice patří také pokládání kamínků na hroby zemřelých, a to místo obvyklejších květin. Podle Kapustina je to mimo jiné proto, že kámen vydrží věčnost a neláká k hrobu zvířata.

Tento konkrétní hřbitov pozůstalí nevybrali náhodně. Přenosilová se sice narodila v Libni, ale významnou část života prožila na Žižkově. 

Přenosilová je považovaná za průkopnici českého rhytm and blues a rock and rollu. Mezi její největší hity patří skladby jako Mně se líbí Bob, Boty proti lásce nebo Tak prázdná.

Na pohřeb dorazili známí zpěváci a další osobnosti showbyznysu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz