Domácí

Piráti řeší další skandál. Šéfa Bartošova kabinetu obvinili ze sexuálního násilí

Další Pirát čelí obvinění ze sexuálního násilí. Po Lukáši Koláříkovi je podezřelým Matouš Vanča, ředitel kabinetu pro místní rozvoj. Byl nařknutý z šikany na pracovišti a sexuálního napadení své podřízené. Případem se zabývá policie.

Ředitel kabinetu pro místní rozvoj Matouš Vanča za Piráty odešel ve čtvrtek na neplacenou dovolenou. K tomuto kroku se uchýlil na základě obvinění z šikany na pracovišti a sexuálního napadení zaměstnankyně ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Ta má údajně vážné psychické následky. Na případ upozornily Hospodářské noviny.

Jeho obětí měla být zaměstnankyně odboru, s kterou v minulosti udržoval intimní kontakt. Advokátka oběti Lucie Hrdá hovoří o bossingu rovnou pěti zaměstnanců. "Křičeli na ni, ať se vrátí do blázince a odejde z místa," popsala pro HN. "Údajný nátlak na ukončení pracovního poměru dané zaměstnankyně ministerstvo prověřuje," vyjádřilo se ministerstvo v tiskové zprávě.

Situace měla vyeskalovat zhruba před rokem, kdy žena navázala vztah se svým nadřízeným Matoušem Vančou. "To vyvrcholilo sexuálním násilím. Pak ji údajně přesvědčoval, že se nic nestalo," uvedla Hrdá. Advokátka se snaží s ministerstvem domluvit na půlmilionovém odstupném pro svou klientku. MMR považuje návrh na odškodnění za neetický.

Související obsah

Vanča však svou vinu odmítá. "Ačkoli jsem nijak nepochybil, dal jsem svou funkci k dispozici, abych nezatěžoval činnost ministerstva," uvedl na svou obhajobu. Případ momentálně řeší policie.

​Vanča je dále zastupitelem obce Čestlice ve Středočeském kraji. Starosta obce Martin Diviš se k případu nechtěl vyjadřovat. "Je to v policejním jednání, nemám k tomu co říct. Až to příslušné orgány prošetří, tak se případně vyjádřím," řekl redakci TN.cz.

Podobný případ Piráti řešili i v červenci, kdy odstoupil náměstek na ministerstvu vnitra a bývalý poslanec Lukáš Kolářík kvůli napadení ženy. Kauza je stále v řešení policie.

Koláříkova kauza není jediná. Piráti už mají na kontě více problémů (7/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz