Domácí

Česko má novou památku na seznamu UNESCO. Dostal se na něj Žatec

Česko má už 17. zápis na seznamu UNESCO. Výbor v saúdskoarabském Rijádu v pondělí rozhodl, že se součástí světového kulturního a přírodního dědictví stane Žatec a jeho chmelařská krajina.

​"Jde o 17. zápis České republiky na tento prestižní seznam, zároveň je to ale vůbec poprvé, co byla zapsána chmelařská oblast. I to svědčí o výjimečnosti, na kterou můžeme být právem hrdí," oznámil v tiskové zprávě starosta Žatce Radim Laibl (ANO).

O zápis město usilovalo už od roku 2007. Před čtyřmi lety ještě neuspělo, nyní se mu to na druhý pokus podařilo. 

Související obsah

"Že se vše povedlo dotáhnout do úspěšného konce, za to si zaslouží obrovské díky a pochvalu všichni, kdo se na přípravě nominačních dokumentů podíleli. Vážím si jejich práce a nasazení, chci jim poděkovat jménem celého Žatce," poznamenal starosta.

Pondělní rozhodnutí potěšilo i předsedu Steering group, tedy přípravného výboru, Jaroslava Špičku.

"Dnešní zápis statku Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO je významným uznáním naší kultury, historie a odkazu," prohlásil. "Toto ocenění je nejen pro nás, ale pro všechny hrdé Žatečany, kteří s hrdostí sdílejí toto kulturní dědictví. Děkuji vám všem za podporu a věřím, že tento zápis přinese nové příležitosti pro rozvoj a propagaci naší oblasti. Děkuji za možnost být u celého procesu od samého začátku až po dnešní den," dodal.

Související obsah

"Jsem nesmírně potěšen, že se tuto nominaci podařilo zapsat na Seznam světového dědictví, neboť pěstování chmele, našeho zeleného zlata, je neodmyslitelně spjato s českou kulturou. Věřím, že nová památka světového dědictví přinese této lokalitě nejen potvrzení jejich výjimečných hodnot, ale i impuls k dalšímu rozvoji, lepší ochranu a posílení spolupráce na poli památkové péče, turistického ruchu či propagace," řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Zapsaná památka se skládá ze dvou částí. První je krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku. Druhou historické centrum Žatce spolu s jeho průmyslovou čtvrtí z 19. století, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním a obchodováním chmele, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo kultury.

Česká pivní kultura patří na seznam UNESCO, žádají pivaři. Shání podporu (7/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz