Zahraničí

Čína se postavila za Rusko: Mír na Ukrajině musí brát v úvahu zájmy Moskvy

Čína se postavila za Rusko: Mír na Ukrajině musí brát v úvahu zájmy Moskvy
Sergej Lavrov a Wang I, Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Čínský ministr zahraničí se přesunul do Ruska, kde jednal se svým protějškem Sergejem Lavrovem. To by mělo připravit půdu pro návštěvu prezidenta Vladimira Putina v Číně. V průběhu uplynulého víkendu se přitom ministr Wang I sešel i s poradcem amerického prezidenta Joea Bidena.

Krátce poté, co z Ruska odcestoval severokorejský vůdce Kim Čong-un, přivítali v zemi dalšího významného hosta. Tím je nejvyšší čínský diplomat Wang I, který v pondělí jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ve společném prohlášení údajně pronesli, že veškeré snahy o ukončení války musí brát v potaz zájmy Moskvy.

Podle BBC by navíc tato návštěva měla být důležitým krokem k tomu, aby Čínu navštívil ruský prezident Vladimir Putin. Wang I by měl v Rusku strávit téměř čtyři dny v rámci strategických bezpečnostních konzultací.

Související obsah

Čínský diplomat a ministr zahraničí Wang I se přitom před cestou do Ruska setkal s poradcem amerického prezidenta Joea Bidena Jakem Sullivanem, s nímž jednal na Maltě. Dvoudenní setkání mělo dle Američanů za cíl odpovědně udržovat vztahy mezi zeměmi, uvedla agentura AP News.

Mezi oběma stranami byla údajně vedena upřímná, věcná a konstruktivní diskuze. Ta dohromady trvala asi 12 hodin.

Divákům při sledování Putina s Kimem zatrnulo. Překladatel sprostě urazil Rusko (9/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz