APLIKACE TN.CZ
Domácí

Firmy čím dál víc preferují nekuřáky. Jsou pro ně ekonomicky výhodnější

České firmy podle ekonomů začínají přitvrzovat ve výběru nových zaměstnanců. Oproti předchozím rokům zaměstnavatelé častěji požadují, aby novou posilou týmu byl nekuřák. Podle ekonomů to má jednoduchý důvod – kuřák totiž firmu ročně stojí stovky tisíc korun navíc.

Vypadá to, že kouření už není tolik v módě. Alespoň zaměstnavatelé z kuřáků nejsou příliš nadšeni. V inzerátech se totiž častěji objevuje požadavek: přijmeme ideálně nekuřáka. Podle ekonomů zaměstnanec, který kouří, během roku v pracovní době prokouří až 11 dnů.

Podle jednoho z průzkumů si až 87 % kuřáků myslí, že na kuřácké přestávky mají právo. Až 75 % nekuřáků to ale považuje za nespravedlivé, protože oni pracují, kdežto kolegové v klidu kouří. "Pro firmu to znamená finanční ztrátu, nižší zisky, a ty ztráty lze spočítat celorepublikově na zhruba 80 miliard ročně," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Řada firem už kouření na pracovišti zakázala, a některé z nich dokonce zajistily zaměstnancům pomoc s odvykáním. V zahraničí nekuřáky podporují třeba i dny dovolené navíc.

Související obsah

​"My tolik kuřáků nemáme, takže tento problém tolik neřešíme, ale zavádíme nejrůznější benefity, které nejsou třeba tolik tradiční. My máme třeba příspěvek na odběry krve," sdělil místostarosta Čelákovic Petr Studnička (ODS).

Nekuřáci si často stěžují i na zápach z klasických cigaret, někomu nevoní ani ty elektronické. "Elektronické cigarety určitě nejsou neškodné, ale mají menší riziko, ale to největší riziko jsou spalované klasické cigarety," poznamenala vedoucí Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice Eva Králíková.

Podle nejnovějšího vědeckého výzkumu jedna klasická cigareta kuřákovi zkrátí život zhruba o 20 minut.

O tématu promluvil v pořadu Do hloubky manažer pracovního portálu JenPráce.cz Michael Španěl:

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz