Aljaška se v následujících hodinách stane středobodem světa. Americký prezident Donald Trump věří, že ruský prezident Vladimir Putin je připraven na společném summitu uzavřít dohodu o ukončení války na Ukrajině. Téma na TN Live rozebrala moderátorka Bára Večeřová s Janem Šírem, politologem z Katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy. Od 20:20 můžete na TN Live a TN.cz sledovat speciální vysílání, které potrvá až do půlnoci.
Pro Putina je velkým úspěchem už jen to, že se nějaká schůzka vůbec koná, řekl Šír. „Jedná se v zásadě o možnost pro Putina prolomit tu izolaci, již byl na Západě vystaven. Víme o tom, že do Evropy Putin necestuje, protože tam není vítán, a je to dáno i právními a objektivními faktory. Na Putina je vydán mezinárodní zatykač pro válečné zločiny,“
„Už sám faktor, že se ta schůzka koná, znamená de facto legitimizaci válečného zločince a určitý návrat Putina na výsluní minimálně světové diplomacie,“ dodal Šír.
Poznamenal, že Putin a ruská diplomacie sledují pořád ty stejné cíle jako na začátku konfliktu. Těmi je vytvoření příznivých mezinárodně politických a diplomatických podmínek pro prosazování ruských zahraničně politických zájmů a cílů.
„A tím cílem ve vztahu k Ukrajině je zničení Ukrajiny. Takže předpokládám, že v té strategické rovině Vladimir Putin bude mít zájem o to, aby zůstalo zachováno takové prostředí, které mu umožní dál válčit a toho může dosáhnout skrz naplnění dílčích cílů,“ vysvětlil Šír.
Jedním z dílčích cílů je vnesení rozkolu mezi západní partnery, tedy Spojené státy na jedné straně a Evropu na straně druhé. Podle Šíra se Putin bude maximálně snažit o protahování a manipulaci diplomatického procesu, aby Američané nezavedli sankce, což Rusku a jeho spojencům umožní zachovat si a generovat zdroje pro válku.
Šír příliš nevěří v Trumpovy vyjednávací schopnosti. „Pravda je ta, že Donald Trump určitě ve srovnání s Vladimirem Putinem do nuancí ruské zahraniční politiky a toho, co se děje mezi Ruskem a Ukrajinou, tolik nevidí. V případě rozhovoru mezi čtyřma očima si nedokážu dost dobře představit, kterak Trump bude schopen Putinovi v určitých detailech týkajících se možností urovnání toho konfliktu nějak oponovat nebo s ním držet krok,“ okomentoval.
Doplnil také, že Trumpa ruská agrese proti Ukrajině tolik nezajímá, zatímco pro Putina se jedná o otázku politického přežití. Spojené státy také zaujímají postoj, že válka na Ukrajině je primárně evropským problémem, takže ať bude mít mír jakoukoliv podobu, na Ameriku to nebude mít velký dopad.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz