Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo podílet na dohledu nad dodržováním budoucího míru na Ukrajině. Dodal také, že tlak na Rusko by měl pokračovat. Skutečnou vůli jednat o míru totiž zatím u ruského prezidenta Vladimira Putina nevidí. Pavel také promluvil o svém plánovaném postupu pro sestavování vlády po říjnových volbách do Sněmovny.
Podle prezidenta Petra Pavla by se česká armáda měla zapojit do dohledu nad budoucím mírem na Ukrajině. Řekl to v rozhovoru pro ČTK.
„Bude-li nakonec dohodnuto, že nějaké mírové jednotky na Ukrajině rozmístěny budou, pak si myslím, že Česká republika by měla a mohla být jejich součástí, protože jsme nakonec aktivním hráčem v mírovém procesu a podporujeme Ukrajinu od samotného začátku. Bylo by nelogické, kdybychom se neúčastnili i té fáze po dosažení dohody,“ nechal se slyšet.
Uvedl také, že na úrovni NATO již vznikají předběžné návrhy, jak by mohlo angažmá členských zemí v oblasti vypadat. „Včera jsem zaznamenal vyjádření ministryně obrany, že by příspěvek České republiky mohl být podobný tomu, co jsme dělali v bývalé Jugoslávii. Záleží to skutečně na tom, jaká bude podoba té dohody,“ doplnil.
Opakovaně zdůraznil také potřebu další podpory Ukrajiny. Ta podle něj dosud nebyla taková, jakou země potřebovala. „Upřímně řečeno mě mrzí to, že ve vztahu k podpoře Ukrajiny zaujímají západní země takový, řekněme, graduální, postupný přístup,“ uvedl.
„Místo toho, abychom jak ten sankční režim, tak podporu Ukrajiny udělali opravdu masivní od samého počátku a vytvořili tím podmínky pro to, aby zaprvé ukrajinská obrana byla efektivní, aby ztráty na životech byly co nejmenší, aby konflikt trval co nejkratší dobu, tak po dlouhou dobu byly u mnoha zemí vidět spíše obavy z možné eskalace kvůli podpoře Ukrajiny, ale nakonec jsme se stejně k tomu dopracovali,“ dodal.
V této souvislosti Pavel vyjádřil skepticismus, pokud jde o chystaná mírová jednání. „Prezident Putin měl v rukou mír v podstatě od počátku. Bylo na něm, kdy válku ukončí. V současné době, kdy na bojišti ruská strana má iniciativu, tak vlastně není nějaký jednoznačný zájem, proč by Rusko mělo v tuto chvíli ukončovat válku, protože stále ještě může dostat nějaké území, na kterém má zájem,“ myslí si.
Dále prezident mluvil i o blížících se volbách a své roli v sestavování vlády. „Hned po volbách začnu jednat s představiteli stran, které se do Parlamentu dostanou, a budeme se bavit o tom, jaké možnosti vlastně jsou. Samozřejmě že ten, kdo bude vítězem voleb, tak asi bude nejpravděpodobnějším sestavovatelem vlády, ale nemusí to tak být. Já bych to opravdu nechal na výsledku voleb,“ prohlásil s tím, že je otevřený i myšlence menšinové vlády.
Dodal také, že žádné předběžné podmínky si klást neplánuje. Nerad by ovšem viděl zástupce stran zpochybňujících členství v NATO a Evropské unii například na postech ministra obrany a zahraničí.
Čeští vojáci na Ukrajině: Expert řekl, jaké podmínky jsou pro rozmístění nutné (3/2025):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz