Děti ve školních jídelnách se od pondělka můžou stravovat podle nových pravidel. Nová vyhláška po více než 30 letech mění složení spotřebního koše, podle kterého kuchařky obědy připravují. Povinně budou podle něj jídelny vařit až od příštího školního roku, už letos ho ale v některých školách testují.
Nabízet více zeleniny, ryb nebo luštěnin a naopak méně masa a sladkých jídel. Ale hlavně vařit tak, aby dětem chutnalo. Takové změny přináší vyhláška o školním stravování, která upravuje spotřební koš v jídelnách od mateřských až po střední školy.
Na nová pravidla už teď přechází třeba jídelna v Jihlavě, kde se stravuje 1 500 školáků. A zdravější jídla si pochvalují i sami žáci. „Zelenina je dobrá, takže klidně bych bral více zeleniny,“ říká jeden z nich. Na zavedení zdravějších obědů mají jídelny celý školní rok.
„Jenom jde o to, aby si na to ty děti zvykly. My už jsme tady třeba loni začali celozrnné těstoviny zařazovat, že to mícháme půl na půl, aby si na to ty děcka zvykly. Ono to vypadá i barevně na tom talíři líp a nemůžu říct, že bychom se setkali s negativním ohlasem,“ míní Markéta Hažmuková, vedoucí jihlavské školní jídelny Na stoupách.
Třeba o svá oblíbená sladká jídla děti nepřijdou, slazené nápoje už si ale ve škole k obědu nedají.
„Tlačí se víc opět na tu kvalitu. To znamená pokud jídelna uvaří buchtičky se šodó, tak by je měla doplnit nějakým ovocným přelivem nebo salátem, aby to jídlo vždycky mělo všechno, co potřebuje,“ vysvětluje nutriční epidemioložka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a spoluautorka projektu Máme to na talíři Eliška Selinger.
„My jsme na to tak nějak zvyklí, míň solíme, děláme tu bezlepkovou, takže to problém asi nebude. Ty suroviny jsou dražší, jak ta bezlepková mouka, tak ta kukuřičná, tak to bude asi dražší,“ přiznává hlavní kuchařka z jídelny Na stoupách Aneta Vyskočilová. Nová vyhláška od pondělka dětem umožní sníst v jídelně vlastní oběd přinesený z domova.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz