APLIKACE TN.CZ
Domácí

Méně sladkého, více luštěnin. Školy změnily dětem jídelníčky

Některé školní jídelny v Česku už začaly vařit dětem zdravější a pestřejší jídla podle nového spotřebního koše. Jídelnám ukládá používat více čerstvé zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin a ryb. Povinně se podle něj má vařit od příštího školního roku.

Už žádné slazené nápoje nebo polotovary. Naopak víc luštěnin, čerstvé zeleniny a obilovin jako bulgur či pohanka. Ryba nejméně dvakrát do měsíce, sladké jídlo jen jednou za 14 dní. Takové je vaření podle nového spotřebního koše.

„Nebudou moci podávat ani stoprocentní džusy, ani nápoje vytvořené z koncentrátu, ani mošty, ani šťávy. Můžou třeba dělat brownies z fazolí, tím pádem můžou i sladká jídla, nebo dělat mletá masa, kde část masa je nahrazena luštěninou,“ uvedla Jana Košťálová z Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ.

Související obsah

Nová pravidla stravování už zkoušejí ve školní jídelně v pražské Uhřiněvsi. „Snažíme se měnit přílohy, knedlíky jsou celozrnné. Používáme mouky jako hrachové, cizrnové, luštěninové. Přílohy jsou hodně kuskus, pohanka. K pití už nedostávají slazené šťávy, ale je to voda ochucená malinami, mátou, citrónem. Snažíme se bez cukru, hodně zeleniny, luštěnin,“ vyjmenovala tamní vedoucí kuchařka Jana Šulcová.

Děti si můžou vybrat ze čtyř hlavních jídel a dvou polévek. V nabídce je vždy alespoň jedno bezmasé jídlo, jedno masové a nechybí ani pokrmy z luštěnin a zeleniny.

„Ze začátku na to koukaly a moc se jim to nelíbilo, ale jedí to. Dneska mají třeba kuskus a máme přes sto objednávek, tak si asi zvykly,“ poznamenala Šulcová.

Související obsah

„Zeleninu jsme povýšili, ovoce jsme povýšili, nemáme moc sladké nápoje. Děláme vodu s citrónem, vodu s okurkou, snažíme se dávat víc luštěniny. Bulgur, kuskus, červená čočka, černá čočka je docela oblíbená,“ prozradila hospodářka školní jídelny ZŠ Donovalská Pavla Janotová.

Nově také bude povinné aspoň jedno bezmasé jídlo. „Když je výběrový jídelníček, tak by si děti měly najít tu formu. Ty, co preferují maso, i ty, co nepreferují maso,“ vysvětlila Košťálová.

Už od října začnou po celém Česku školení pro školní kuchařky. Odborníci je povedou krok za krokem a připravují pro ně i podrobnou metodiku.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz