APLIKACE TN.CZ
Ekonomika

Varování nositele Nobelovy ceny: Svět stojí před největšími hrozbami v dějinách

Joel Mokyr
Joel Mokyr | Zdroj: Profimedia

Letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joel Mokyr varoval, že lidstvo momentálně stojí před dvěma největšími hrozbami v historii. Vyřeší je podle něj inovace.

Jeden ze tří letošních držitelů Nobelovy ceny za ekonomii se věnuje inovacím, které pohánějí ekonomický růst. Právě ty mají vyřešit dva problémy, které jsou podle něj největší v historii, upozornil The Economist.

„Lidský druh čelí dvěma největším výzvám v historii a ty nemají reální precedent,“ varoval. Jde o klimatické změny a demografické změny. Tedy například stárnutí evropské, americké i asijské populace, nízká porodnost v porovnání s úmrtností a migrace, upozornil The Evanston RoundTable.

„Důrazně vyzývám svět, aby i nadále vynakládal úsilí, peníze, zdroje a pobídky na lidi, kteří se snaží najít řešení těchto dvou krizí. A pokud toho dosáhneme, myslím si, že technologie splní svou úlohu,“ vyzval Mokyr.

Související obsah

Mokyr ve své práci dlouhodobě zdůrazňuje, že je důležité, aby byly společnosti otevřené novým myšlenkám a dovolily změny. Tvrdí, že ohledně ekonomického růstu je optimistický díky „lidské schopnosti manipulace a využívání sil přírody pro vlastní potřeby“, napsal deník The New York Times.

Věda podle něj umožňuje lidem lepší porozumění zákonům přírody. „Přináší všechny možné věci, o kterých jsme dříve ani nesnili, včetně umělé inteligence, mRNA a genetického inženýrství,“ řekl. Poslední dvě desetiletí označil za „dobu radikální inovace“. Ta navíc bude podle něj pokračovat.

Tématu Nobelových cen se věnovalo vysílání TN Live (10/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz