Nobelova cena

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Nobelovu cenu za ekonomii dostala trojice vědců

Nobelovu cenu za ekonomii získala v letošním roce trojice vědců, která působí ve Spojených státech amerických. Švédská Královská akademie věd ocenila Kanaďana Davida Carda za studii ekonomiky práce a dvojici ekonomů Joshuu Angrista a Guida Imbense za rozbor příčiny a následků při experimentech.

Krátká zpráva

Nobelovu cenu za literaturu získal tanzanský spisovatel

Tanzanský spisovatel píšící anglicky Abdulrazak Gurnah získal Nobelovu cenu za literaturu za rok 2021. Ocenění dostal proto, jak nekompromisně a soucitně nahlédl do důsledku kolonialismu a osudu uprchlíků uvězněných mezi různými kulturami a kontinenty. Ve čtvrtek o tom informoval výbor švédské Královské akademie věd.

Krátká zpráva

Nobelovu cenu za chemii získali dva vědci za nástroj pro stavbu molekul

Nobelovu cenu za chemii získali za rok 2021 vědci Benjamin List z německého Max-Planck-Institutu a David MacMillan z Princetonské univerzity ve Spojených státech amerických. Vyvinuli asymetrickou organokatalýzu, tedy nástroj pro přesnou stavbu molekul. Ve středu o tom informoval výbor švédské Královské akademie věd.

Voyo.cz

Sledujte tisíce filmů v HD kvalitě. Filmy na 7 dní zdarma na Voyo.

Krátká zpráva

Nobelovku za fyziku získala trojice vědců za zkoumání fyzikálních systémů

Američan Syukuro Manabe a Němec Klaus Hasselmann získali Nobelovu cenu za fyziku, když vytvořili fyzikální model zemského klimatu, který umožní spolehlivější předpovědi globálního oteplování, a Ital Giorgio Parisi za zkoumání dějů ve fyzikálních systémech.

Krátká zpráva

Nobelovu cenu za lékařství získali objevitelé receptoru teploty a hmatu

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2021 získali američtí vědci David Julius a Ardem Patapoutian. Ocenění dostali za svůj objev receptorů teploty a hmatu. Právě ty mají pomoci objasnit, jak může horko nebo chlad vyvolat nervové impulzy, které umožňují lidem vnímat a přizpůsobit se okolí. Vítěze v pondělí oznámil generální tajemník Nobelova výboru Thomas Perlman.