APLIKACE TN.CZ
Domácí

Lidovci nechtějí Okamuru v čele Sněmovny. Navrhli protikandidáta Bartoška

Lidovci nechtějí Okamuru v čele Sněmovny. Navrhli protikandidáta Bartoška
Jan Bartošek (KDU-ČSL) | Zdroj: Profimedia

Nově vznikající vládní koalice stran ANO, SPD a Motoristů počítá s dosazením předsedy SPD Tomia Okamury na post předsedy Poslanecké sněmovny. S tím však nesouhlasí lidovci, kteří z opozice přišli s vlastním kandidátem. Jejich poslanecký klub se rozhodl nominovat na post poslance Jana Bartoška.

Horkým kandidátem na post předsedy Poslanecké sněmovny je předseda SPD Tomio Okamura. Jeho nominaci chystá nově vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů. ODS, která je největší opoziční stranou, protikandidáta postavit nehodlá.

KDU-ČSL, která je s ODS v koalici SPOLU, však Okamuru v čele Sněmovny přijmout nehodlá. Ve středu se tak poslanecký klub lidovců shodl na postavení svého vlastního kandidáta. Tím je současný místopředseda Jan Bartošek.

Podle lidovců se jedná o přímou reakci na nominaci Okamury. „Předseda Sněmovny je třetím nejvyšším ústavním činitelem naší země. Musí ji důstojně reprezentovat nejen doma, ale i v zahraničí. Z dosavadních jednání to ale vypadá, že na tento post má zamířit člověk, který tomuto popisu rozhodně neodpovídá,“ uvedl na sociální síti X předseda lidovců Marek Výborný.

Související obsah

​​K nominaci se vyjádřil i sám Bartošek. „Nominaci beru naprosto vážně. Ta volba nebude jen personální. Bude se rozhodovat o tom, jaké hodnoty Českou republiku reprezentují navenek. Jsem přesvědčen, že naši zemi nemůže reprezentovat člověk, jemuž hrozí tři roky natvrdo a který se spravedlivému soudu vyhýbá jen díky poslanecké imunitě,“ napsal na sociální síti X Bartošek.

Kromě Bartoška nominují lidovci také kandidáty na hlavy dvou výborů. V čele výboru pro sociální politiku chtějí vidět dosavadního ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a výbor pro mediální záležitosti má podle nich vést současný náměstek ministra životního prostředí František Talíř (KDU-ČSL).

KDU-ČSL jednala o své budoucnosti. Míříme do opozice, oznámil Výborný:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz