KDU-ČSL

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Koaliční strany chtěly ušetřit 70 miliard korun, ale nedohodly se

Představitelé vládní koalice ve středu několik hodin jednali o podobě úsporného balíčku, kterým chtějí snížit deficit státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) ještě před schůzí uvedl, že finální dohodu neočekává. Naopak poslanec Jakub Michálek (Piráti) byl optimistou. Politici se nakonec výsledku nedobrali a budou pokračovat v úterý.

Krátká zpráva

Hladík bude náměstkem s maximem kompetencí

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který je pověřený řízením ministerstva životního prostředí, jmenoval v pondělí místopředsedu lidovců Petra Hladíka náměstkem rezortu. Má mít maximum možných kompetencí ve vládě, Sněmovně i zahraničí.

Krátká zpráva

Jurečka jmenuje Hladíka náměstkem

KDU-ČSL považuje odmítnutí Miloše Zemana jmenovat Petra Hladíka ministrem životního prostředí za protiústavní. Marian Jurečka z něj udělá na resortu náměstka a věří, že se ministrem stane po nástupu nového prezidenta. Zeman ve středu uvedl, že má k Hladíkovi výhrady, blíže je ale nespecifikoval.

Krátká zpráva

Hubáčková skončila v čele MŽP. Dočasně ji nahradí Jurečka

Z postu ministryně životního prostředí dnes oficiálně odešla Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Její místo dočasně převezme šéf lidovců Marian Jurečka. Do čela rezortu se postaví do doby, než se vyjasní situace kolem původního kandidáta na ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL). Jeho převzetí ministerstva se odložilo z důvodu policejní razie kvůli korupční kauze okolo udělování brněnských bytů.

KDU-ČSL

KDU-ČSL je politická strana reprezentující politický střed, vznikla v roce 1919 sloučením několika katolických stran, jejím zakladatelem byl kněz a politik Jan Šrámek. Název je zkratkou původního jména Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová. Strana vychází z křesťanských hodnost, je konzervativní, má silnou základnu na venkově a na Moravě. Pevnými body jejího programu jsou ochrana tradiční rodiny, podpora školství, rozvoj venkova a podpora drobných podnikatelů.

V roce 2009 stranu opustila řada vlivných osobností a poslanců, většina odešla do nově vznikající strany TOP 09. V důsledku rozkolu ve straně si po volbách v roce 2010 neudržela své zastoupení v poslanecké sněmovně, do dolní komory parlamentu se ale opět dostala hned po volbách v roce 2013. Jinak má v porevoluční historii KDU-ČSL stabilní pozici s téměř nepřetržitou účastí ve vládě.

V polistopadové historii se na pozici předsedů vystřídali Josef Bartončík (1989–1990), Josef Lux (1990–1998), Jan Kasal (1998– 2001), Cyril Svoboda (2001–2003 a opět 2009–2010), Miroslav Kalousek (2003–2006), Jiří Čunek (2006–2009), Pavel Bělobrádek (2010– 2019), Marek Výborný (2019–2020) a Marian Jurečka (od roku 2020).

Předsedou strany je Marian Jurečka. 1. místopředsedou Jan Bartošek. Strana má 20 504 členů (údaj za rok 2022).