Češi mají vzhledem ke svým platům a cenám v ekonomice stále bezkonkurenčně nejdražší elektřinu v Evropské unii. Lépe je na tom i Polsko nebo Itálie. Vyplývá to z unijní statistiky, kterou zveřejnil Eurostat.
Češi platili v prvním pololetí letošního roku za elektřinu s ohledem na svou kupní sílu nejvíce v Evropě. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Eurostat, podle níž české domácnosti účty za proud bolely víc než Poláky nebo Italy.
Nejlevněji s ohledem na přepočet cen zboží, národní měnu a rozpočty domácností elektřina vycházela na Maltě, v Maďarsku a ve Finsku.
Cena elektřiny v Česku vycházela jako jedna z nejvyšších v Evropské unii i v absolutních číslech, kdy se české ceny při prostém přepočtu na eura ukázaly jako šesté nejdražší. Nejvíce platili v prvním pololetí za proud lidé v Německu, Belgii a Dánsku, jenže tam mají výrazně vyšší platy než Češi.
Nejméně za kilowatthodinu – o více než polovinu méně než Češi – pak platili Maďaři, Malťané a Bulhaři.
Jednu z nejvyšších cen v Evropě platili Češi i za plyn. Ačkoliv jeho ceny klesaly nejvyšším tempem v Unii a dolů šly o 11 %, české ceny byly při přepočtu na kupní sílu obyvatel sedmé nejdražší.
Češi platili za elektřinu nejvíce v EU. Mohli by ušetřit, ale jsou neaktivní, říká odborník (10/2025):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz