APLIKACE TN.CZ
Domácí

Praha-Nebušice má rozšířené Centrum péče o seniory. Podobných míst je v Česku málo

V Praze v Nebušicích otevřeli rozšířené Centrum sociálních služeb, které nabídne více míst a lepší péči pro seniory. Podobných zařízení je po celém Česku ale stále nedostatek. V domovech pro seniory chybí podle odhadů až 15 tisíc lůžek.

Centrum sociálních služeb představilo nově rozšířené prostory. Díky těm se navýšila nejen potřebná kapacita, ale i komfort pro klienty.

„Díky výtahu se celý objekt stal bezbariérovým. Do budoucna ocení prostor rehabilitace, vodoléčby a prostor tělocvičny,“ uvedla ředitelka Centra Barbora Fišarová.

Související obsah

​Na to, co si o vylepšených prostorech Centra myslí jeho obyvatelé, jsme se zeptali v anketě. „Doma bylo doma, ale tady jsme spokojení. Je tady příjemné prostředí i příjemné ošetření,“ řekla jedna z obyvatelek Centra. „Těšili jsme se, že toho tady bude víc, že bude větší prostor a že nebudou takový velký přesuny, když přišel někdo nový,“ dodala druhá dotazovaná. „Tak já jsem tu spokojená, protože tu máme všechno,“ uvedla další.

Do jednoho z nově zrekonstruovaných pokojů jsme se podívali i my. Místnost je moderní a díky novým bezbariérovým úpravám je také pohodlnější a bezpečnější. Jenže takových míst je v Česku stále málo. Podle odhadů aktuálně chybí zhruba 15 tisíc lůžek.

Související obsah

​„V tuto chvíli má Česká republika registrovaných asi 62 tisíc lůžek pro seniory a tento počet není dostatečný,“ řekla viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Daniela Lusková. „Kapacitu máme 154 klientů a čekací lhůty jsou momentálně až půl roku,“ uvedla vrchní sestra domovu pro seniory. 

U některých zařízení jsou čekací doby ještě delší, počítají se dokonce na roky. „Všichni chceme, aby se stavělo, aby se investovalo, protože poptávka převyšuje naprosto nabídku. Stavební řízení, která trvají nesmírně dlouho, to mě strašně rozčiluje a vlastně nás to strašně brzdí,“ řekla o současné situaci náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS).​

Související obsah

„Za posledních 10 let vzrostl počet osob v důchodovém věku řádově o 400 tisíc osob. V současné době zhruba každý pátý obyvatel je v důchodovém věku,“ přiblížila současné statistiky obyvatelstva demografka Kateřina Duspivová.

A odborníci varují, že to nejhorší má teprve přijít. „Já v podstatě nevím, jak to množství seniorů budeme schopni, jako společnost a jako Česká republika, opečovat,“ dodala Lusková.

dsn, msc, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz