Příští týden budou v Česku panovat velmi nízké teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli proto vydal výstrahu před silnými mrazy, která platí pro téměř celé Česko s výjimkou jižní Moravy, severního Slezska a středních Čech.
Kruté mrazy Česko sevřou už v noci na pondělí, kdy dojde k prudkému poklesu už tak nízkých teplot. Od půlnoci tak začíná platit výstraha, kterou ČHMÚ vydal zatím do čtvrtečního dopoledne. Pro části Zlínského a Moravskoslezského kraje nicméně bude platit pouze pár hodin, skončí tam v pondělí v devět hodin ráno.
Do čtvrtečních 10:00 bude výstraha před silnými mrazy platit pro celou Vysočinu a Jihočeský kraj, a některé části Středočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Pro další části Česka vydal ČHMÚ stejnou výstrahu, ale s časovou platností od pondělních devíti hodin ráno (opět do čtvrtečních 10:00). To se týká celého Karlovarského a Ústeckého kraje a částí Plzeňského a Libereckého.
„Očekává se pokles teploty vzduchu pod -12 °C,“ komentují výstrahu meteorologové. Takové teploty jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví i život.
„Nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ radí ČHMÚ.
Podívejte se na výhled počasí s Dagmar Honsovou:
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz