Vláda v pondělí zamítla opoziční návrh na valorizaci důchodů. Poslanci KDU-ČSL, která s návrhem přišla, chtěli podle svých slov navýšit výchovné, které stát vyplácí za každé odchované dítě. Podle ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) však tento návrh nemá smysl a jen zdržuje vládu od jejích vlastních úprav důchodů.
Dva návrhy skupiny poslanců z KDU-ČSL zamítla v pondělí vláda Andreje Babiše (ANO). Po jednání vlády to oznámil ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. Návrhy se týkaly především změn ve vyplácení důchodů.
Prvním z nich bylo možné navýšení výchovného. „Navzdory návrhům KDU-ČSL kabinet odmítl zrušit připravované omezení valorizace výchovného, které nyní činí 500 Kč za každé vychované dítě. Valorizace zajišťuje, že výchovné by se pravidelně zvyšovalo spolu s růstem životních nákladů,“ postěžovali si na sociální síti X lidovci.
Podle Juchelky však valorizace není vůbec zapotřebí. „Výchovné samozřejmě časem pozbude své platnosti. Nerozumím tomu, proč na jeden rok bychom měli přijmout tento návrh,“ namítl Juchelka.
Juchelka také připomněl nadcházející změnu systému. „Výchovné bude od roku 2027 nahrazeno takzvaným oceněním za péči v podobě fiktivních vyměřovacích základů, které může zvýhodnit péči obou rodičů při jejich společném zapojení do péče. Nemá tedy smysl výchovné dále rozvíjet. Stálo by to 2,3 miliardy,“ dodal
Kromě toho lidovci přišli i s návrhem na změnu doby pojištění. „Vláda odmítla také námi navrhované zkrácení doby pojištění pro nárok na penzi z 35 na 25 let. Ti, kdo pracují dlouhodobě či přerušovaně, budou i nadále čelit nepřiměřeným podmínkám,“ přisadili si lidovci.
Ani tento návrh se Juchelkovi nelíbil. „Takové opatření by jednak zvýhodnilo poplatníky, kteří po celou dobu své ekonomické aktivity neodváděli pravidelně pojistné do systému, a také by podporovalo nižší ekonomickou aktivitu, spekulativní chování a rozvoj šedé ekonomiky. V důsledku by toto opatření stálo dvě miliardy korun,“ prohlásil.
Podle zjištění portálu E15 má Juchelka s důchody jiné plány. Chystá se v souladu se sliby současné vlády zastropovat věk odchodu do důchodu na 65 let. Kromě toho chce prosadit rychlejší valorizaci, a to už od 1. září. Smyslem je navyšovat důchody rychleji, aby držely krok s růstem mezd.
Největší změny důchodů za poslední roky. Co čeká penzisty v roce 2026 (1/2026):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz