APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Zasáhli jsme íránský jaderný komplex, tvrdí Izrael. Byl ukrytý v podzemí

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že zničily íránský jaderný komplex, který byl přesunut na tajné místo do podzemí. Prý ho tam schovali hned poté, co minulý rok Spojené státy americké zaútočily na jaderná zařízení Íránu.

Podle zpráv IDF zničilo izraelské letectvo v úterý tajné íránské podzemní komplexy na okraji hlavního města Teheránu. Tam měl Írán přesunout většinu svého jaderného programu poté, co v červnu minulého roku zaútočilo letectvo a námořnictvo USA na několik jaderných zařízení Íránu, napsal web Times of Israel.

Írán nezastavil svou vojenskou jadernou činnost a pokračoval ve vývoji schopností potřebných pro jaderné zbraně, přičemž přesunul infrastrukturu do podzemního zařízení chráněného před leteckými útoky,“ uvedla mluvčí IDF Effie Defrinová.

Související obsah

V zařízení Minzadehei, kde se nacházel podzemní útvar, tajně pracovala skupina jaderných vědců na vývoji schopností potřebných pro jaderné zbraně,“ dodala Defrinová. 

Írán dlouhodobě popírá, že by pracoval na vývoji jaderných zbraní. Zároveň ale zvýšil množství obohaceného uranu na úroveň, která se nedá využít pro běžné, mírové účely. Dále omezuje mezinárodní kontroly svých jaderných zařízení a rozšířil počet balistických raket v regionu.

Americko-izraelské útoky na Írán pokračují už pátý den. Prezident Trump v úterý prohlásil, že většina obrany Íránu již byla zničena, a to včetně íránského letectva a námořnictva, uvedl web BBC. Írán se prozatím k situaci nevyjádřil. Podle humanitární organizace Červený půlměsíc bylo od soboty v zemi zabito 780 lidí.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz