4. března je Světový den obezity. Onemocnění se celosvětově týká více než jedné miliardy lidí, v České republice pak 60 % dospělých. V jedné z brněnských nemocnic proto lékaři ve středu lidem radili, jak se přebytečných kil zbavit.
Změřit si poměr svalů a tuku v těle lidé ve středu mohli ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. A nejen to. Lékaři a specialisté na výživu jim poradili, jak upravit životní styl a natrvalo zhubnout. Zejména pak varovali před nevhodnými způsoby hubnutí.
Světový den obezity má za cíl změnit způsob, jak o tomto onemocnění přemýšlíme. Že nejde pouze o naše vlastní selhávání, ale o chronické onemocnění, kterému musíme věnovat pozornost a odbornou péči.
Podle posledních výzkumů hraje zásadní roli při jeho léčbě podpora okolí. Například ženatým mužům se daří kila shodit lépe než svobodným. Významnou roli můžou sehrát také nutriční specialisté.
Podle dat Státního zdravotního ústavu podíl lidí s nadváhou a obezitou roste s věkem. S nadváhou a obezitou se ale potýká i více než pětina českých dospívajících a alarmující je situace také u dětí.
Odborníci tento fakt přikládají minimu pohybu, sedavému způsobu života a taky době, kdy máme všeho dostatek. Naše tělo tak funguje jako zásobárna energie a tu si také ukládá na horší časy.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz