APLIKACE TN.CZ
Domácí

Děti častěji trápí oční vady. Předškoláci z Pardubic mohou na bezplatné vyšetření

Každé desáté dítě v předškolním věku má problémy s očima. Ukazují to data zdravotníků z Pardubic, kteří chodí do mateřských škol bezplatně měřit zrak. Včasné odhalení očních vad v nízkém věku je důležité a může zabránit problémům v dospělosti.

Technice za čtvrt milionu korun stačí pouhá vteřina na to, aby dítě vyšetřila. Za odměnu pak předškoláci dostanou malý dárek. V pardubické školce na Pospíšilově náměstí jsme prý svědky malého zázraku. Ve třídě o 13 dětech nemá žádné oční vadu. V pondělí odborníci vyšetřili zhruba 80 dětí, loni to bylo v Pardubicích 2 330.

Do projektu jsou zapojeny všechny mateřské školy, je jich 31,“ říká náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice). Jenže celková čísla bohužel ukazují, že desetina vyšetřovaných dětí něco s očima má. „Zachytíme šilhání, větší množství dioptrií,“ vysvětluje oční lékař Vladimír Němec. Nejčastější je to takzvaná tupozrakost.

Související obsah

​„Jednoho oko vidí hůře. Když by se tupozrakost nepodchytila včas, tak jedno oko vyhasíná včas a člověk by viděl jen na jedno oko,“ uvedla Dagmar Fidlerová, ředitelka společnosti PROZRAK.

Že se zrak dětí zhoršuje, potvrzují učitelky. Vzpomínají i na situaci před deseti lety. „Ve třídě nebylo dítě s brejlema a teď jsou tři čtyři,“ všímá si učitelka z Mateřské školy na Pospíšilově náměstí Dana Zavadilová. A samy teď často i bez přístrojů upozorňují rodiče, že je něco špatně.

Někdy si toho všimneme, při hře, při činnosti, mají ty děti očička hodně blízko,“ doplňuje. Dobrou zprávou ale je, že v předškolním věku zachycená oční vada se dá velmi účinně léčit. Plošná prevence vyjde město na 480 tisíc korun ročně.

Související obsah

​Lékaři tvrdí, že si děti opotřebovávají zrak samy, a to tím, že ho často využívají na kratší vzdálenost – sledováním mobilů. „Dřív běhaly venku a koukaly do dálky,“ říká Zavadilová. Jedinou prevencí je přetíženým očím zkrátka ubrat.

Až půjdete někdy to divadla a bude někdy přestávka, tak se podívejte, kolik se rozsvítí mobilů,“ dodává. Odhalené problémy u předškoláků se okamžitě dozvědí rodiče a jejich první cesta pak bude za pediatrem.

sova, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz