Počasí se úplně vymklo kontrole. I tak by se dala shrnout situace, která nastala ve Spojených státech amerických. V Arizoně totiž meteorologové naměřili teplotu, která se výrazně vymyká předchozím záznamům. Více než 43 °C v březnu se tak stalo novým rekordem.
V americkém státě Arizona se meteorologům podařil zaznamenat nový rekord. Rtuť teploměru v poušti Yuma u Martinez Lake se vyšplhala na 43,3 °C. Jedná se o nejvyšší teplotu, která kdy byla v březnu v USA zaznamenána.
„Pro představu první den se 40 °C v roce obvykle nastává 22. května,“ uvedl americký National Weather Service. Rekordní teplota je podle meteorologů součástí vlny veder, která v posledních zimních dnech zasáhla velkou část jihozápadu USA.
Rekord doposud drželo 42 °C, které se meteorologům podařilo zaznamenat před více než 60 lety v texaském Rio Grande. Současná vlna veder tomu ale byla velkou konkurencí. V posledních dnech se například v Kalifornii vyšplhala teplota na 42 °C, ve čtvrtek zaznamenali 40 °C také ve Phoenixu.
A pořádně teplo je i jinde – v Las Vegas dosáhla teplota 35 °C. „Extrémní horka na začátku sezóny spolu s vysokou mírou turistického ruchu toto horko učiní velmi nebezpečným,“ varovali meteorologové.
Právě vlny veder představují riziko i do budoucna. Meteorologové upozorňují, že v důsledku klimatických změn vyvolaných člověkem budou stále častější, intenzivnější a déletrvající.
Na nedělní předpověď počasí se můžete podívat zde:
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz