APLIKACE TN.CZ
Domácí

Vláda stanovila nové limity pro pohonné hmoty. Jsou výrazně nižší

Vláda stanovila nové limity pro pohonné hmoty. Jsou výrazně nižší
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí představilo maximální povolenou cenu pohonných hmot, která bude platit v úterý 14. dubna. Za litr benzínu Češi zaplatí maximálně 41,67 koruny a za litr nafty 44,36 koruny. Oproti předchozím dnům tak zejména nafta zásadně zlevní.

Česká vláda pokračuje v boji s vysokými cenami pohonných hmot pomocí stropování maximální ceny, za kterou mohou české benzínky prodávat litr benzínu a nafty. V úterý 14. dubna bude limit nastaven na 41,67 koruny za litr benzínu a 44,36 koruny za litr nafty, informoval resort na síti X.

Oproti pondělí tak limity opět klesnou. Maximální povolená cena za litr benzínu bude nižší o 28 haléřů a za litr nafty řidiči ušetří dokonce přes 1,5 koruny. Resort nadále vyzývá čerpadláře, aby ceny udržovali pod maximálním přípustným limitem.

Související obsah

​Vláda zároveň schválila zákon o regulaci cen pohonných hmot, který má státu zajistit stabilní nástroj pro řešení mimořádných situací. „Schválení zákona zajistí synergii opatření, kdy doplní dosavadní balíček ministerstva financí zahrnující kontroly marží a snížení daní o možnost cenového zastropování na úrovni vlády,“ uvedlo ministerstvo financí.

„Rozhodně nepřicházíme s něčím novým či nevyzkoušeným. Jdeme obdobnou legislativní cestou, kterou už v roce 2022 zvolila minulá vláda, a to v případě elektřiny a plynu. My dnes tento model v zásadě jen doplňujeme o další strategickou komoditu – o všechny pohonné hmoty, zejména benzín a naftu,“ doplnila šéfka resortu Alena Schillerová (ANO).

Vláda chce zákon vzhledem k naléhavosti projednat ve stavu legislativní nouze. „Byli bychom rádi, kdyby se projednal v úterý ve Sněmovně. Pak se pokusíme, aby ho rychle zařadil na program i Senát. A pak věříme, že ho pan prezident nebude blokovat a podepíše ho tak, aby se v květnu mohla přijímat opatření,“ uzavřela Schillerová

Související obsah

​Limit na středu představí ministerstvo zase v úterý odpoledne. Opatření jsou podle vlády dočasná a jejich další fungování bude vyhodnocovat podle aktuální mezinárodní situace a vývoje cen.  

Headline s Ivanem Indráčkem o cenách pohonných hmot (4/2026):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz