Obyvatelé Doksan na Litoměřicku se nemůžou smířit s více než deset metrů vysokou větrnou elektrárnou, kterou tam investor postavil bez povolení – a to jen několik desítek metrů od obytné zóny. V posledních dnech si navíc začali stěžovat na silný hluk. Majitel větrníku přitom usiluje o dodatečné povolení k provozu.
Rušivý a nepříjemný zvuk musí poslouchat obyvatelé Doksan na Litoměřicku. Prý se ozývá, když silnější vítr lopatky větrné elektrárny roztočí.
„Je to šílený. Je to takový strašidelný, vrzavý, a když v tom lidi musej spát, tady v těch bytovkách, katastrofa,“ říkají obyvatelé. „Nedá se pořádně už ani pracovat. Vždycky to bylo klidný, teď to klidný není. Je to dost hlučný a překáží to,“ stěžují si další.
Pronikavé vrzání odtud prý bývá slyšet i kilometr daleko. Vedení obce a místní obyvatelé se tak začali dokonce obávat, že je zařízení už v provozu. To ale právní zástupce investora odmítá.
„To tam začalo najednou růst a nám dali nějaký podnět, že tam je nějaká stavební činnost. Do té doby nebylo vedeno žádné řízení, nikdo se nikoho na nic neptal,“ říká starosta Doksan Jaroslav Joska (SNK Doksany).
Elektrárna převyšuje okolní stavby, což prý narušuje vzhled obce. Už v únoru krajský úřad zakázal ve stavbě pokračovat a užívat ji. Proti tomu se ale firma odvolala.
„Ministerstvo potvrdilo stanovisko krajského úřadu, kterým rozhodlo o tom, že stavba nesmí být v tuto chvíli využívána,“ uvedla mluvčí ústeckého krajského úřadu Magdalena Fraňková.
„My se k tomu nevyjadřujeme, protože na to máme právní kancelář,“ uvedl Miroslav Beneš ze společnosti Free Heating, která za kontroverzním projektem stojí.
„Můj klient při realizaci záměru vycházel z právní úpravy platné v době zahájení záměru stavby, podle níž se jednalo o malý zdroj do 100 kW, jenž spadal do zjednodušeného režimu povolování, případně do režimu drobné stavby,“ nechal se tak slyšet advokát investora Aleš Rozehnal.
S tím ale nesouhlasí dopravní a energetický stavební úřad. Přesto investor žádá o dodatečné povolení stavby. O tom teď rozhoduje krajský úřad.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz