Teprve roční holčička zemřela po návratu z rodinné dovolené v egyptské Hurghadě. Nakazila se tam totiž bakterií E. coli, která jí následně způsobila vzácné onemocnění ledvin. Kromě malé dívenky onemocněly ve stejném resortu i dvě další děti, které ale díky zásahu lékařů přežily.
Roční Ariella Mannová odcestovala s matkou, otcem a starší sestrou na dvoutýdenní dovolenou do egyptské Hurghady. All inclusive pobyt v pětihvězdičkovém resortu Jaz Makadi Aquaviva ale musela rodina předčasně ukončit, protože se u dívenky začaly projevovat vážné zdravotní problémy, píše britský deník The Sun.
Dívka trpěla horečkami, průjmy a dehydratací. Lékaři ji proto několikrát ošetřili v hotelové lékařské klinice, její stav se ale nadále zhoršoval. Byla proto převezena do specializované dětské nemocnice ve Velké Británii, kde ji lékaři uvedli do umělého spánku. A tři dny později roční holčička zemřela.
Batole se v Egyptě nakazilo bakterií Escherichia coli. Ta se sice přirozeně vyskytuje v lidské střevní mikroflóře, u některých pacientů ale způsobuje těžkou bakteriální infekci. Ta se v nejhorším případě může rozvinout v hemolyticko-uremický syndrom, který vede v akutnímu selhání ledvin. Právě to se stalo malé holčičce osudným. Bakterií se nakazila nejspíš z kontaminované vody.
„Cítili jsme se naprosto bezmocní, když jsme sledovali Ariellu, jak trpí. Nedokážu ani popsat bolest ze ztráty dítěte. Ariella byla výjimečná, zvídavá a milující holčička a ta nejlepší dcera a malá sestřička, jakou jsme si mohli přát. Bude nám chybět celým srdcem,“ uvedla zdrcená maminka Jade Mannová.
Roční Ariella není jediný nezletilý návštěvník egyptského resortu, který kvůli bakterii E. coli skončil v nemocnici. S hemolyticko-uremickým syndromem byla hospitalizována i dvouletá Chloe a šestiletý Arthur. Oba dokázali díky včasnému zásahu lékařů přežít, dodnes ale bojují s vážnými následky.
Všechny tři případy se staly v tom samém resortu v časovém rozptylu mezi červencem 2024 a lednem 2026. Rodiny se s tragédií nesmířily a zastupuje je tým právníků. Všechny rodiny do resortu cestovaly s cestovní kanceláří TUI UK Limited. Ta uvedla, že se případy zabývá.
„Skutečnost, že k těmto incidentům došlo ve stejném egyptském hotelu, je závažným důvodem k obavám,“ uvedl právník Jatinder Paul, který rodiny zastupuje.
Podle TUI proběhlo nezávislé hygienické prověřování hotelu, výskyt bakterie se ale nepotvrdil. Nemocnost v hotelu má být na nízké úrovni, která nevyžaduje pozornost úřadů ani žádná speciální opatření. Hotel tak funguje nadále bez jakýchkoliv omezení. Vyšetřování ale pokračuje.
Čeští vědci vyvinuli revoluční antibiotikum. Ničí i nejodolnější bakterie (10/2024):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz