Vláda Andreje Babiše (ANO) chce zavést plošný zákaz používání mobilních telefonů na základních školách, mohl by platit už od září 2027. Jak to vnímá předseda TOP 09 a také školského výboru Poslanecké sněmovny Matěj Ondřej Havel? To okomentoval v rozhovoru s moderátorkou Michaelou Indrákovou v pořadu Napřímo.
Havel říká, že návrh na plošný zákaz mobilů na školách je nadbytečný. „Je to, jako když jdete na králíka s tankem,“ prohlásil.
Že je určitá úroveň regulace používání mobilů potřeba, Havel nezpochybňuje. Jak poznamenal, sám má malé děti a má obavy, aby tím nebyly dotčeny.
„Ale pozor, školský zákon dneska říká, že školy mohou zregulovat používání mobilních telefonů. A my víme, že asi 2/3 škol to už dávno zavedené mají, každá podle toho, jak jim to vyhovuje, protože kromě toho, že dětem ty mobily zakážeme třeba někdy používat, tak je musíme naučit s nimi pracovat, aby je uměly využívat,“ upozornil.
Stávající úpravu tak považuje za správnou. „Regulace má být, školy si to ale mají nastavit každá podle sebe, a ne že jim to teďka stát jedním zákazem necitlivě plošně nařídí. To už tady kdysi zkoušeli lidovci a je to věc, která podle mě je fakt nadbytečná, a školy si s tím dávno poradily,“ dodal.
Připomněl, že školství je v Česku decentralizované. K tomu, jak řešit používání mobilů na školách, by mohla posloužit třeba metodika ministerstva školství, která zhodnotí dopady regulace i neregulace a může předestřít návrhy řešení s tím, co ze zkušenosti funguje a co ne. Ředitelé si pak určí cestu, kterou považují za nejlepší.
„Přece úplně stejně pracují školy se svým vzdělávacím programem, s tím, co chtějí učit, jakým způsobem to chtějí učit. A to jsou spojené nádoby. My necháváme školám poměrně velkou volnost a já myslím, že to je dobře. Říkáme jim jenom to základní, co se má odučit a co mají děti ze základní školy umět. A třeba metody a formy výuky necháváme na školách. Tohle je stejný případ,“ srovnal.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz