APLIKACE TN.CZ
Domácí

Na smrt nemocný Janoušek si užívá na jachtě. Jeho propuštění chce Tejc prověřit

Ministerstvo spravedlnosti chce detailně prozkoumat okolnosti podmíněného propuštění odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Muž, který měl podle lékařských posudků umírat, totiž na svobodě žije životem vrcholového sportovce. Ministr spravedlnosti chce navíc do budoucna posílit dohled i nad znalci, kteří posudky vydávají.

Ministerstvo spravedlnosti přebírá kontrolu nad kauzou lobbisty Romana Janouška. Nechalo si poslat jeho kompletní spis. Cíl je jasný – prověřit, zda justice nerozhodovala na základě lživých a zmanipulovaných posudků.

Někdo, kdo byl téměř na smrtelné posteli, teď téměř vrcholově sportuje, mě vede k přesvědčení, že je důležité zabývat se tím, zda ono rozhodnutí, jak o přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů a znalecké posudky, které s tím souvisejí, byly v pořádku,“ řekl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO).

Lobbista Janoušek v roce 2012 v opilosti srazil ženu a z místa nehody ujel. „Mně se stalo něco moc divnýho, nevím co, až to budu vědět, tak vám to řeknu,“ řekl tehdy Janoušek.

Související obsah

​Za těžké ublížení na zdraví šel do vězení. Brněnská justice mu výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž u Janouška existuje po operaci hlavy riziko těžkého poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Před čtyřmi lety po odpykání části trestu věznici opustil. Jenže pak se jeho stav asi zázračně zlepšil. Účastní se běžkařských závodů, brázdí moře na luxusní jachtě, navštěvuje módní přehlídky.

„On to, že je nemocný nebo že trpí nevyléčitelnou nemocí a že mu hrozí smrt, tak to předkládal soudům,“ uvedl novinář Seznam Zpráv Radek Nohl.

Ministr Tejc se nechal ve středu slyšet, že nechce tolerovat to, že by si vlivní a bohatí odsouzení kupovali svobodu přes drahé soukromé posudky. „Chci, abychom změnili legislativu, abychom daleko podrobněji prověřovali zdravotní stav osob. Tak abychom měli jistotu, že soudy rozhodují na základě objektivních vyjádření,“ uvedl Tejc.

Související obsah

​„Pokud se dojde k názoru, že posudky byly zpracovány účelově ve prospěch Romana Janouška, tak bychom se ocitli v trestněprávní oblasti. By to vedlo k obnovení procesu,“ vysvětlil advokát Jan Černý.

„Chci, abychom změnili legislativu, abychom daleko podrobněji prověřovali zdravotní stav osob. Tak abychom měli jistotu, že soudy rozhodují na základě objektivních vyjádření,“ dodal ministr Tejc.

Televize Nova se ve středu pokoušela Romana Janouška kontaktovat i u něho doma. Dveře ale nikdo neotevíral. Nereagoval ani jeden z jeho advokátů. Janouškův spis leží na ministerstvu spravedlnosti a výsledky by podle ministra mohly být známé během několika týdnů.

Související obsah

​Vliv lobbisty Janouška

Roman Janoušek kdysi patřil mezi nejvlivnější muže v Česku. „Zbohatnul na tom, že dělal lobbistu v Praze pro projekty, které se vlastně shromažďovaly, nebo se rozhodovalo na pražském magistrátě,“ říká investigativní novinář časopisu Reportér Jaroslav Kmenta. Novináři dlouhodobě upozorňovali na jeho vazby na osoby z okruhu bossů pohybujících se na hraně zákona jako Tomáš Pitr, František Mrázek nebo Balkánec Baškim Kjazimi.

Největší pozornost veřejnosti vzbudila jeho vlastní trestní kauza. Pod vlivem alkoholu úmyslně autem srazil ženu a od nehody ujel. Za to dostal 4,5 roku vězení. Kvůli údajné nevyléčitelné nemoci si odpykal trest jen zčásti. Od roku 2022 je Janoušek na svobodě. „Žije částečně v Česku, někde v Kunraticích, a částečně v Chorvatsku, kam jezdí, tráví tam vlastně hodně času na lodi, na jachtě,“ dodal investigativní novinář webu Odkryto.sz Jiří Hynek.  

eva, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz