Americká armáda provedla v pátek údery proti íránským vojenským cílům v okolí Hormuzského průlivu. Podle Centrálního velitelství ministerstva obrany Spojených států (CENTCOM) šlo o odvetu za čtvrteční útok Teheránu na obchodní loď poblíž této klíčové námořní trasy.
Útok na íránské cíle přišel poté, co prezident Trump v pátek označil čtvrteční bezpilotní útok na loď v Hormuzském průlivu za "hloupé porušení" dohody o ukončení války s Íránem. Podle stanice CNN však ale nijak nenaznačil, zda by tento exces mohl vést k obnovení vojenských akcí proti Teheránu.
Podle pátečního vyjádření Centrálního velitelství Spojených států americká letadla zasáhla íránská skladiště raket a dronů a pobřežní radarové základny. V oficiálním prohlášení se dále uvádí, že "neopodstatněná agrese íránských sil proti komerční lodní dopravě jasně porušila příměří.“
Deník Times of Israel v této souvislosti připomíná, že k útokům íránských dronů došlo poté, co Teherán popudilo prohlášení Spojených států a dalších šesti států Perského zálivu, které odmítlo plány Íránu na výběr mýtného od plavidel proplouvajících průlivem.
Páteční odvetný úder na íránské pozice je prvním vojenským aktem svého druhu od doby, kdy USA a Írán podepsaly memorandum o porozumění zahrnující otevření Hormuzského průlivu a zahájení hlubších jednání o íránském jaderném programu. Podle pozorovatelů kroky amerického prezidenta zatím nenasvědčují tomu, že byl připraven znovu obnovit válku, která by, jak minulý týden uznal, mohla vést k ekonomické katastrofě, pokud by pokračovala.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz