APLIKACE TN.CZ
Vizita

Mobily, chytré hodinky i prsteny s daty o zdraví: Mezi lidmi se objevuje kyberchondrie

Tématem pořadu Vizita byla posedlost daty o zdraví. Pozvání k rozhovoru s moderátorkou Kristinou Kloubkovou přijal Jiří Neumann, který je šéflékařem českého olympijského týmu, ale i spolupracovník Kliniky sportovní medicíny a sportovní lékař Ústavu preventivního a sportovního lékařství při Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Neumann se běžně setkává s tím, že řada lidí využívá mobilní telefony a aplikace, chytré hodinky a prsteny, pomocí nichž sbírá data o svém zdravotním stavu. „Samozřejmě jsou některé věci, které jsou v pořádku, jsou věrohodné. Nechci říct, že ty ostatní nejsou věrohodné taky, ale přeci jenom pro mě jako pro lékaře je podstatné vědět, že ta data jsou z lékařských přístrojů. A řada věcí nemá statut lékařského přístroje,“ upozornil.

Velmi důležité a prospěšné je to, pokud se člověk nechá preventivně vyšetřit, a na základě toho potom nastaví jednotlivé parametry v rámci chytrých hodinek a prstenů, poradil lékař.

Aby tam byla věrohodnost, tak je dobré skutečně to zkonzultovat s lékaři. Aby právě nesledoval jenom 60krát denně, jakou má tepovou frekvenci nebo že má třeba ráno ejekční frakci, s čím jsem se setkal minulý týden, že mi pacient sdělil, že jeho chytré hodinky sdělily, že má ejekční frakci 20. Což je totální nesmysl, omlouvám se za to slovo,“ okomentoval.

Ejekční frakce u srdce udává, jaký objem krve tento orgán vytlačí na jedno stáhnutí. „Ejekční frakce 20 by znamenalo, že by měl pomalu volat panu profesoru Pirkovi, jestli náhodou nemá srdíčko k transplantaci,“ okomentoval.

Související obsah

​Jiné hodnoty se ale z chytrých přístrojů dají zjistit velmi dobře, třeba délka spánku. Problematičtější ale může být vyhodnocení jednotlivých fází spánku. Nemusí jít nutně o nepřesné hodnoty, jen je potřeba zkonzultovat je s odborníkem.

Neumann tedy podobné přístroje neodsuzuje, jen radí opatrnost. „Samozřejmě, pokud se někdo 60krát za den podívá na to, jaké má hodnoty, tak samozřejmě už to může v rámci té kyberchondrie nasvědčovat,“ poznamenal.

Za častým sledováním chytrých přístrojů s tělesnými parametry může být jak zájem o zdraví, tak strach z nemoci. „Všímám si toho, že začínáme tyhle věci kupovat, sledovat, sportujeme, začínáme sportovat, a jsem tomu jenom rád. Takže samozřejmě výrobci těchto chytrých zařízení na to reagují. A samozřejmě hrát si se všemi těmi přístroji je velmi zajímavé, ale je potřeba to číst, interpretovat správně,“ uvedl.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

TN Live, rod | Text vznikl s přispěním umělé inteligence

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz