Zpravodajství

Na Staroměstském náměstí je už vánoční strom

Na Staroměstském náměstí je už vánoční strom
Zdroj: TV Nova

Dvacet osm metrů vysoký a sto let starý smrk ozdobí letos vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu je plánováno na 2. prosince. Vlastní trhy na Staroměstském a Václavském náměstí se budou letos konat od 2. prosince do 1. ledna 2007.

Strom, který podle odhadů odborníků váží devět tun, měl ve výšce 130 centimetrů nad zemí průměr 80 centimetrů. Jeho růst prověřili experti z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, kteří potvrdili, že je v pořádku.

Pořadatelé vánočních trhů jsou v případě stromů pro Staroměstské náměstí opatrní. V roce 2003 se totiž 25 metrů vysoký smrk zřítil a zranil pět lidí. Zřejmě nejhůře dopadl britský turista Malcom Tuffin, který utrpěl zlomeniny stehenních kostí a hrudní páteře. Město Praha a také pořadatelská společnost Folk Art Production odmítaly jakoukoli odpovědnost za způsobenou škodu a pád stromu.

Poukazovaly na závěr vyšetřování, které bylo opakovaně odloženo, protože podle policie za pád smrku mohlo zřejmě křehké dřevo stromu v kombinaci se silnými nárazy větru. Případem se dosud zabývají soudy.

Pražský obvodní soud přiznal Britovi odškodné 2,5 milionu korun, které má vyplatit pražský magistrát a organizátoři trhů. Oba žalované strany se však proti rozhodnutí soudu odvolali, a tak putuje případ k projednání na městský soud.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz