Zpravodajství

Policie pozatýkala členy gangu převaděčů

Policie pozatýkala členy gangu převaděčů
Zdroj: TV Nova

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozbili další velký mezinárodní gang převaděčů, kteří přes naše území pašovali do států Evropské unie běžence z Asie. V poutech skončilo celkem 11 lidí z České republiky, Číny a Vietnamu. Skupina si prý vydělala za dva roky činnosti přes 200 miliónů korun.

Velmi dobře organizovaná skupina převaděčů pašovala občany Vietnamu a Číny přes Rusko a Ukrajinu na území Slovenska. Poblíž Bratislavy je nakládali do kamiónů mezi palety. V jedné zásilce dokázali přepravit až 55 lidí, které nebylo možné při běžné kontrole odhalit. Poté náklad pokračoval do České republiky. Běženci platili za převoz převaděčům až 5 tisíc eur, což byly mnohdy jejich celoživotní úspory.

 

Promyšlený systém pašování osob přinášel gangu stamilionové zisky

Kamiony doprovázel na cestách takzvaný čistič, tedy osoba, která dohlížela na to, jak důslední jsou policisté na hranicích. Když byly na hranicích problémy, řidiči kamionů čekali na vhodnější chvíli. Před Prahou pak byli běženci předáváni dalším osobám, které jim zajišťovaly přechodné bydlení i cestu do cílových zemí, zejména Německa, Francie a Itálie.

Policisté sledovali celou skupinu asi dva roky. Další členové gangu byli zatčeni na Slovensku. Vedle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se na operaci se podílela také skupina operativního nasazení Generálního ředitelství cel. Podle ÚOOZ je možné, že tato skupina převedla od roku 2004 sedm set lidí se ziskem asi 200 miliónů korun.

Podle policistů hrozí převaděčům z Číny, Vietnamu a České republiky za nedovolené překročení státní hranice ve zločinném spolčení až 10 let za mřížemi.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz