Zpravodajství

Legendární „Vejtřasky" v armádě končí

Legendární „Vejtřasky" v armádě končí
Zdroj: AČR

Spolu s nimi se odporoučí do šrotu i sovětské nákladní vozy ZIL se spotřebou 80 litrů / 100 km. Ministr obrany Jiří Šedivý a předseda představenstva automobilky Tatra Ronald Adams totiž dnes v Praze podepsali smlouvu na nákup 556 nových nákladních automobilů za 2,6 miliardy korun. Pokud bude v budoucnu naše armáda při penězích, mohla by objednat dalších zhruba 400 ks.

Tatrovky nahradí zastaralé Pragy V3S a sovětské nákladní vozy. Ve hře  byly i automobilky Renault, Iveco či Mercedes. Předchozí vláda ČSSD však přidělila zakázku bez výběrového řízení právě kopřivnické automobilce. S přímým zadáním zakázky souhlasila i ODS. I když toto rozhodnutí vyvolalo rozruch, nákup je údajně v souladu s českým i evropským právem, protože jde o strategický vojenský materiál. Ministr se zpochybňování kontraktu neobává: "I co se týče ceny, my jsme si ještě nechali udělat právě před podpisem smlouvy cenový audit. Vše nasvědčuje tomu, že to je v nejlepším pořádku."

Nová Tatra má lepší výkon a úchyty na zbraně
Proti svým předchůdcům se nový automobil vyznačuje výrazně lepšími jízdními vlastnostmi. Má lepší výkony a splňuje emisní normu Euro 3. Ta umožňuje spalování jednotného paliva podle standardů NATO. Má například i antiblokovací systém ABS, úchyty na zbraně, navijáky a další vymoženosti pro potřeby armády.

Kopřivnická automobilka se zvedá

Kopřivnická Tatra se po pádu východních trhů ocitla několikrát na prahu bankrotu. Loni se však začalo její hospodaření zlepšovat, což se potvrzuje i letos. Do září firma prodala 849 vozů, tedy o 100 více než za stejné období loňského roku. Příští rok by firma měla zvýšit výrobu na 1600 z letos předpokládaných 1300 vozů.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz