Zpravodajství

Belgičané se lekli, že přišli o svou zemi

Tisíce Belgičanů propadly panice poté, co je příspěvek v jejich ne zcela vážných televizních zprávách informoval, že jejich země byla "zrušena".

Vládní úřady byly zahlceny telefonáty po zprávě, že se holandsky mluvící Flandry odtrhly, vyhlásily nezávislost, a Belgie jako stát byla zrušena. Frankofonní televizní stanice RTBF přerušila vysílání a ukázala záběry údajně zachycující davy mávající vlámskými vlajkami a kolony uprchlíků na nových hranicích. Předvánočnímu žertu v aprílovém duchu uvěřili dokonce i zahraniční diplomaté.

Televizní stanice sdělila, že tyto "zprávy" měly zdůraznit napětí, které v zemi existuje mezi francouzsky a holandsky mluvícími občany. Situace si vyžádala i komentář belgického ministra pro vysílání, který stanici nařídil, aby záběry doprovodila titulky "nejedná se o skutečné události".

Guy Verhofstadt, mluvčí belgického premiéra, svolal novináře, aby jim sdělil pobouření svého chlebodárce: "Bylo to nechutné. Vystrašilo to spoustu lidí." Mluvčí televizní stanice RTBF Yves Thiran naopak bránil seriózní záměr svých šéfů: "Naším záměrem bylo ukázat divákům reálnou možnost, že Belgie by za pár měsíců opravdu nemusela existovat." Zatím však dárek pod stromeček v podobě nové vlasti Belgičanům přece jen nehrozí.
Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz