Zpravodajství

Letos méně přepadených bank

Letos méně přepadených bank
Zdroj: TV Nova

V České republice klesá počet vyloupených peněžních ústavů. V letošním roce pachatelé přepadli celkem 144 poboček bankovních domů, což je ve srovnání s loňskem o 18 případů méně. Policie si pochvaluje hlavně lepší bezpečnostní opatření, která banky přijaly po sériích ozbrojených loupeží v uplynulých letech.

Ozbrojené bankovní loupeže se staly strašákem všech bankovních domů, jejich zaměstnanců i samotných klientů. Na záběrech v naší reportáži vidíte přepadení pobočky Komerční banky v Praze 10, kterou letos v létě vzal útokem lupič s pistolí v ruce. Nikdo nevěděl, jestli je to maketa, nebo jestli se tu bude střílet.

 

Když policisté sečetli počty vyloupených bank a srovnali je s uplynulými roky, došli v našich podmínkých doslova k neuvěřitelnému zjištění. Podle nich letos vůbec poprvé počet loupeží v období leden - listopad poklesl.

Letos "jen" 144 loupeží bank

Zatímco v roce 2004 pachatelé vyloupili 176 bank, loni to bylo už 182 případů. To je v průměru jedna banka za dva dny. Ĺetošních 144 vyloupených bank po přičtení údajů z prosince už s největší pravděpodobností rekord nezlámou. Banky si totiž dávají větší pozor.

 

Je to dáno tím, že jednak spolupracujeme s policií, jednak investujeme nemalé prostředky do ochrany a bezpečnosti.  

Loupeže jsou nejčastěji prováděny s pistolí, samopalem, s maketou nástražného systému, nebo jednoduše položí papírek s požadavkem. 

Policisté i představitelé bank doufají, že tento trend vydrží i v příštím roce. Jaká bude praxe, to se samo sebou ještě ukáže.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz