Zpravodajství

Padělání občanských průkazů pokleslo

V Česku se výrazně méně padělají úřední listiny. Falešných občanských průkazů, pasů nebo třeba výpisů z rejstříku trestů ubylo celkem asi o čtvrtinu. Podle některých odborníků je to tím, že si čím dál víc úřadů ověřuje osobní údaje přes internet a nespoléhá se jen na papírové doklady, které právě mohou být zfalšované.


Nejčastěji padělanou českou listinou je výpis z rejstříku trestů. Nemá žádné ochranné prvky. Na běžný formulář pouze úřednice přidá razítko.

Výrazný úbytek padělků - a to poprvé za několik posledních let - potvrzuje i policejní statistika. "Počet případů padělání a pozměňování veřejné listiny poklesl o 25%," uvedli pro TV Nova policisté.

Úřady se už totiž nespoléhají na to, co jim lidé předloží, ale samy si mnohé údaje elektronicky ověřují. Od poloviny příštího roku by si stejně měly opatřovat i výpisy z rejstříku trestů.

Výpisy se navíc začnou vydávat na listině s ochrannými prvky. Pracovníci rejstříku k tomu ale potřebují elektronický přístup do evidence obyvatel - a na to už čekají tři roky.

Nové bezpečnější formuláře začne rejstřík trestů používat zřejmě už na konci příštího roku.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz