Zpravodajství

Na jižní Moravě nastupuje chřipková epidemie

Na jižní Moravě nastupuje chřipková epidemie

Nachlazených chřipkou je dosud více na Moravě než v Čechách. Chřipka napadla nejvíce lidí v Jihomoravském kraji, odborníci hovoří o nastupující chřipkové epidemii. Minulý týden mírně přibylo nakažených respiračními chorobami. Lidé zřejmě podceňují počasí, které sice vypadá na leden velmi teple, ale může také vystrčit růžky.


Situaci společně s redakcí nova.cz sledují reportéři Martina Julinová, David Pik a Jan Čtvrtečka.

Při špatném oblečení a nejčastěji navečer je možné chytit nachlazení nebo chřipku. Proto je třeba nejteplejší leden za poslední stovky let nepodceňovat. Přes 2000 nemocných na 100 000 zaznamenali i v Olomouckém a Zlínském kraji.

Právě 2000 nemocných na 100 000 obyvatel je hranice, kdy lze hovořit o chřipkové epidemii. Našemu serveru to uvedla šéfka Národního referenčního ústavu pro chřipku Martina Havlíčková.

"V Jihomoravském kraji jsme svědky začínající chřipkové epidemie," řekla serveru nova.cz Havlíčková. Podle ní se zvýšeným počtem chřipkových onemocnění bojují i Čechy. Tam ale nyní v průměru dosahuje počet nemocných chřipkovým virem zhruba 1600 na 100 000 lidí. "Oproti minulému týdnu se počet nemocných chřipkou zvýšil v Česku o 12 procent," uvedla Havlíčková.

V okolních zemích podle Havlíčkové nelze mluvit o chřipkové epidemii. Naopak chřipková epidemie plně zasáhla Skotsko, Řecko a Portugalsko.

Pražanům je hej 

Nejméně trápí respirační infekce Pražany a lidi ve Středočeském a Jihočeském kraji. V české metropoli jimi trpělo 1138 osob ze 100 000 obyvatel.

Chřipka se zatím vyskytuje pouze ojediněle. Odborníci zachytili jen několik virů typu A. Oproti "béčku", které vévodilo minulou sezonu, se ale tento druh šíří rychleji. Kdy chřipka udeří v plné síle, si ale odborníci netroufají říct. "Situace se může změnit z týdne na týden," uvedla Otavová. Zimní plískanice s vyššími teplotami podle ní chřipkovým virům přejí.

Chřipka vzniká náhle, typické jsou pro ni vysoké teploty, zimnice a bolesti hlavy, svalů a kloubů.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz