Zpravodajství

Pokuty za mýtné: celníci vybrami už 3,5 milionu korun

Pokuty za mýtné: celníci vybrami už 3,5 milionu korun
Zdroj: TV Nova

Celníci už na pokutách za mýtné vybrali od prvního ledna, kdy se na českých dálnicích a rychlostních silnicích začalo platit mýtné přes tři miliony korun. A to jsou zatím jen peníze z blokových pokut, které řidiči zaplatili na místě. Další pokuty přibudou ve správních řízeních, těch celníci vedou přes sto.

Auto celníků zastavuje na dálnici D1 kamiony. V některých případech se totiž nehlásí se palubní jednotky, která mají tahačům odečítat peníze za mýtné. Řidič jednotku sice má, ale ta nekomunikuje se systémem. Výsledek je tisícikorunová pokuta. Celníci také kontrolují kamiony na parkovišti tzv. mobilní čtečkou. Ale hříška pro tentokrát neodhalili.

Od spuštění mýtného celníci odhalili přes 2 a půl tisíce hříšníků, nejvíce v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Jen na blokových pokutách vybrali už skoro 3,5 milionu korun. A to není konečné číslo. Další peníze naskočí ještě po ukončení správních řízení. Těch je v současné době zahájeno 115. V průměru každý den přes 100 tisíc. Nejčastějším prohřeškem je chybné nastavení náprav, čímž si stanovují nižší cenu mýtného.

Mluvit o úspěšnosti je prý zatím předčasné. Podle společnosti Kapsch je ale počet hříšníků u nás srovnatelný se sousedním Rakouskem. V Rakousku je zhruba 60 tisíc neplatičů každý rok.

Mýtné se u nás od prvního ledna platí zhruba na tisíci kilometrech dálnic a rychlostních komunikací a vyneslo už přes 400 milionů korun. Počítá se ale i se zpoplatněním silnic prvních tříd. Zatím se předpokládá, že mýtné se bude na silnicích prvních tříd platit od ledna příštího roku.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz