Zpravodajství

Czech Force One - letoun i pro českého prezidenta

Czech Force One - letoun i pro českého prezidenta

Tak by se dal s jistou nadsázkou nazvat nový letoun, který byl dnes slavnostně pokřtěn na Letišti v Praze-Kbely. Není totiž určen jen pro přepravu vojáků do zahraničních misí, ale i pro ústavní činitele – včetně prezidenta republiky. Pojďme se proto podívat na malou exkurzi


Prezidenta a další vládní činitele bude „vozit“ šedostříbrný Airbus  s nápisem Česká republika, vlajkou podél celého trupu a s lvíčkem na ocasní části. Obyčejní cestující, zvyklí na pohodlí – nepohodlí  nízkonákladových leteckých společností, jim mohou jen závidět, samozřejmě v dobrém.

 

Na cestující „Czech Force One“ čekají široké pohodlné sedačky, moderní toaleta a palubní sprcha, sympatické armádní letušky a dvojčlenná ve Francii vyškolená posádka. Jedná se jednoznačně o nejluxusnější verzi dopravního letadla, která kdy létala v českých barvách.

 

Armáda připravila na počest Airbusu malou slavnost. Letoun pokřtil spolu s členem francouzské delegace náčelník generálního štábu Pavel Štefka kvalitním šapmaňským a slovy: “Přeji tomuto letadlu tolik přistání, kolik startů!“

 

Celkem budou naší armádě sloužit dva tyto letouny. Oba dva budou variabilní – luxusní verzi pro V.I.P půjde přestavět během 24 hodin na běžnou verzi pro přepravu vojáků, např. do mezinárodních misí.

  

Rozhodnutí o nákupu dvou dopravních letounů od francouzské společnosti Airbus vycházelo z vládního usnesení z roku 2005. O jejich nákupu vláda rozhodla po sérii poruch letadel při zahraničních cestách politiků, kvůli nimž se stroje musely vrátit nebo nouzově přistát.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz