Zpravodajství

Czech Force One - letoun i pro českého prezidenta

Czech Force One - letoun i pro českého prezidenta

Tak by se dal s jistou nadsázkou nazvat nový letoun, který byl dnes slavnostně pokřtěn na Letišti v Praze-Kbely. Není totiž určen jen pro přepravu vojáků do zahraničních misí, ale i pro ústavní činitele – včetně prezidenta republiky. Pojďme se proto podívat na malou exkurzi


Prezidenta a další vládní činitele bude „vozit“ šedostříbrný Airbus  s nápisem Česká republika, vlajkou podél celého trupu a s lvíčkem na ocasní části. Obyčejní cestující, zvyklí na pohodlí – nepohodlí  nízkonákladových leteckých společností, jim mohou jen závidět, samozřejmě v dobrém.

 

Na cestující „Czech Force One“ čekají široké pohodlné sedačky, moderní toaleta a palubní sprcha, sympatické armádní letušky a dvojčlenná ve Francii vyškolená posádka. Jedná se jednoznačně o nejluxusnější verzi dopravního letadla, která kdy létala v českých barvách.

 

Armáda připravila na počest Airbusu malou slavnost. Letoun pokřtil spolu s členem francouzské delegace náčelník generálního štábu Pavel Štefka kvalitním šapmaňským a slovy: “Přeji tomuto letadlu tolik přistání, kolik startů!“

 

Celkem budou naší armádě sloužit dva tyto letouny. Oba dva budou variabilní – luxusní verzi pro V.I.P půjde přestavět během 24 hodin na běžnou verzi pro přepravu vojáků, např. do mezinárodních misí.

  

Rozhodnutí o nákupu dvou dopravních letounů od francouzské společnosti Airbus vycházelo z vládního usnesení z roku 2005. O jejich nákupu vláda rozhodla po sérii poruch letadel při zahraničních cestách politiků, kvůli nimž se stroje musely vrátit nebo nouzově přistát.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz