Zpravodajství

Vandal poničil Karlův most záměrně

Vandal poničil Karlův most záměrně
Zdroj: TV Nova

Hebrejský nápis na Karlově mostě, o kterém jsme vám tento týden říkali, byl zničen záměrně a s pomocí přineseného nářadí. S tímto zjištěním ve čtvrtek přišli restaurátoři, kteří poničený nápis v dílnách opravují. Na tomto dvě stě let starém nápisu našli stopy po kleštích. Poničení zároveň naznačuje, že pachatel musel vylézt až nahoru na kříž, kde je nápis umístěn.

V úterý putoval poničený hebrejský nápis ze sousoší kalvárie na opravu do restaurátorské dílny. Ta dnes magistrátu oznámila znepokojující zprávu. Nápis byl totiž poškozen záměrně.

Poškození památky tedy nebyl žádný náhodný vandalismus. Pachatel se na čin připravil a přinesl si nářadí. Aby mohl sousoší tímto způsobem poničit, musel navíc vylézt až nahoru.

Nápis, který před čtrnácti dny někdo poškodil, je z konce 17. století. Tehdy ho musel nechat zhotovit Žid Elias Backhoffen za údajné hanobení kříže. Od té doby je trnem v oku židovské obci, protože Ježíši přisuzuje božské atributy. To je v rozporu se židovskou vírou. Historická cena je podle památkářů ohromná.

Radní se rozhodli, že na most nechají zhotovit repliku. Tento originál nápisu skončí v muzeu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz