Zpravodajství

Car-sharing má pomoci ucpané a zamořené metropoli

Car-sharing má pomoci ucpané a zamořené metropoli

Pražský magistrát nyní přichází s novou myšlenkou, jak ulehčit dopravní situaci v hlavním městě a zároveň nám pomoci s našimi financemi. Jedná se o takzvaný car-sharing. Neboli dělení se o jedno auto více osobami. Vůz je pak maximálně využit a nestojí jen tak nadarmo na parkovištích. Po silnicích se potuluje méně aut, na parkovištích je více míst. Car-sharing je pro řidiče i finančně výhodný.

Zdroj: TV Nova

Auto si jedinec nemusí kupovat, pouze si ho na určitou dobu půjčí. Dotyčnému tak odpadnou starosti s povinným ručením a různé poplatky spojené s vlastnictvím vozu. Pražský magistrát se v tomto bodě nechal inspirovat Amerikou.

Pražský magistrát se domnívá, že pro toho, kdo za rok najezdí méně než 15 000 kilometrů, je vlastnit auto zbytečně drahé. Proto přichází s myšlenkou car-sharingu. Řidič si v takovém případě auto pouze půjčí u car-sharingové společnosti na dobu, na jakou potřebuje. Když ho už potřebovat nebude, vrátí jej a vůz využije zase někdo jiný. 

Starosti s povinným ručením a pojištěním jsou pryč

Mnozí lidé totiž svá auta využívají pouze na dvě hodiny denně. Zbytek času automobil stojí někde na parkovišti zcela nadarmo. Řidiči, který by si takovýto vůz pouze půjčoval prostřednictvím car-sharingové společnosti, by zároveň odpadly i starosti s povinným ručením, pojištěním a opravami auta.

Magistrát zahajuje informační kampaň

Zároveň by tak v ulicích bylo méně aut a car-sharing by tak pomohl řešit i dopravní situaci v centru Prahy. Rovněž by tak byl i snížen tlak na parkování ve městě. Pražský magistrát se pro tyto všechny důvody rozhodl myšlenku car-sharingových společností v Praze podpořit. Zatím se ale pouští pouze do informační kampaně, ve které chce veřejnost s tímto trendem seznámit. Spuštěn by tento systém měl být asi až za delší dobu.

Washington už má 50 000 parkovacích míst pro tyto vozy

Pražský magistrát se nechal inspirovat situací v americkém městě Washington. Toto město pro automobily car-sharingových společností už loni vyhradilo 50 000 parkovacích míst.

Jak car-sharing funguje v praxi

Provozem car-sharingu se zabývá pro tento účel vytvořená organizace nebo instituce. Zájemci o tuto službu se sem pak mohou přijít zaregistrovat. Uživatelé potom firmě zaplatí dva druhy poplatků. Jedná se o paušální účastnický poplatek a dále platbu za půjčení vozu. Do té se promítnou ujeté kilometry a hodinová sazba. Když zákazník bude auto potřebovat, vybere si z nabídky dostupných vozů. Car-sharingové společnosti mívají většinou k dispozici více typů aut. Při čerpání benzínu po cestě pak platí elektronickou kartou, která patří do příslušenství každého takového automobilu. Placení pak probíhá formou měsíční faktury. Ta je zákazníkovi vystavena podle času a ujeté vzdálenosti. O údržbu, opravy a povinné ručení se stará car-sharingová společnost.

Kde všude car-sharing využívají

Z evropských zemí možnost car-sharingu funguje už například v Německu, Nizozemí, Belgii, Itálii, Dánsku, Švýcarsku a Velké Británii. Car-sharing se daří prosazovat i v Kanadě a Spojených státech. Tato služba se zrodila na konci 80. let ve Švýcarsku a Německu. Od té doby se služba značně zprofesionalizovala. Začala spolupracovat i se systémy veřejné dopravy. Její přínos se znatelně prokázal. Proto se k zavedení car-sharingu obrací stále více měst.

Výhody pro zákazníka

Car-sharing je výhodný jak pro samotného zákazníka, tak i pro životní prostředí. Co se týče zákazníka znamená pro něj přínos především v těchto třech bodech. Za prvé je pro něj finančně výhodný. Dále mu šetří starosti, které by mu s vlastnictvím vozu nastaly. Za další šetří dotyčnému čas. Zákazník totiž neztrácí čas s hledáním parkovacího místa. Car-sharingové společnosti totiž mají ve městech vyhrazená speciální parkoviště. Společnosti tak získávají parkovací místa v hustě obydlených oblastech. Tyto projekty totiž města většinou velmi podporují. Vozy jsou zákazníkovi k dispozici 24 hodin denně. Zároveň díky měsíční fakturaci nemusejí zákazníci při každém půjčení automobilu skládat zálohu.

Car-sharing šetří životní prostředí

Car-sharing je zároveň šetrný k životnímu prostředí. Za prvé se touto službou zlepšuje kvalita ovzduší. Uživatelé car-sharingu totiž svou dopravu vozem často kombinují s dopravou veřejnými dopravními prostředky. Rovněž více chodí pěšky a jezdí na kole. Za volant tak usedají méně často než majitelé automobilů. Švýcarský úřad pro energii vypracoval studii o dopadu car-sharingu na životní prostředí. Díky ní se zjistilo, že uživatelé car-sharingu, kteří předtím byli majiteli vozu, snížili svou spotřebu energie při dopravě o 50 procent. Tento pokles je spojen se snížením znečištění ovzduší, hlukových zátěží i s poklesem počtu dopravních nehod. Ve městech je dále i více místa. Auto, které by jinak používal jen jeden člověk, využije nyní více osob. Auta tak stráví méně času na parkovištích. Tyto plochy pak budou méně zatížené. To pak může znamenat i možnost snížit počet parkovacích míst ve městech. Pro menší množství aut bude stačit méně parkovišť. Z některých, tím pádem přebytečných, parkovišť bude možné vytvořit například parky a místa pro využití volného času. Rovněž se k těmto plusům přidávají i úspory při výrobě aut a recyklaci. Snižuje se tedy zátěž životního prostředí spojená s výrobou a likvidací vozidel. Car-sharing se rovněž stává jakýmsi partnerem veřejné dopravy. V některých městech car-sharingové společnosti spolupracují s veřejnou hromadnou dopravou formou jakési společné jízdenky. Tato varianta kombinované jízdenky se už osvědčila na mnoha místech. Možnost kombinovat roční jízdenku s car-sharingem využila například v Brémách celá třetina uživatelů této nové služby.

 

 

 

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zmizelo letadlo s 22 lidmi na palubě

Letadlo společnosti Tara Air zmizelo v nepálských horách z radaru. Na jeho palubě je 22 lidí, čtyři z nich jsou Indové, tři Japonci a ostatní pocházejí z Nepálu. Nikdo zatím neví, co se s letadlem stalo. Úřady už zahájily pátrací akci, informovala agentura ANI v neděli ráno.

Píše se na Deník.cz