Zpravodajství

Celníci zajistili tisíce asijských cukrovinek Orion

Chebští celníci zajistili tisíce kusů cukrovinek výrobce Orion pocházejících podle všeho z korejské firmy Orion. Česká společnost Orion zvažuje právní kroky. Celníci na český trh zásilku z Asie nepustí.


Zajímavý případ porušení práv k ochranné známce řeší v těchto dnech chebští celníci. Při kontrole potravin dovezených v kontejnerové zásilce z Vietnamu našli mezi ostatním zbožím také 4.800 kusů balení sladkostí a perníků s označením Orion.  

"Zjištění celníci oznámili právnímu zástupci majitele ochranné známky, který potvrdil, že známka ORION je na dovezených výrobcích uvedena neoprávněně," uvedla Jitka Blahutová, mluvčí plzeňské celní správy.

Zdroj: TV Nova
 

Česká firma Orion zvažuje právní kroky 

Vlastníkem ochranných známek Orion je společnost Nestlé S. A. Švýcarsko. Dovezené zboží porušuje práva duševního vlastnictví a majitel ochranné známky se tak zřejmě bude bránit právní cestou. "Do vyřešení případu nebude zboží propuštěno do volného oběhu v tuzemsku a zůstane zajištěno v celních skladech," dodala Blahutová.

„Typ zajištěných cukrovinek není v našem sortimentu. K případu z Chebu zatím získáváme podklady pro další postup v souladu s právním řádem ČR," uvedl k případu Martin Walter, manažer komunikace společnosti Nestlé. 

Vlevo: logo společnosti Nestlé S. A. Švýcarsko výrobků Orion v České republice. Vpravo: logo společnosti Orionworld z Asie.

Zdroj: TV Nova
 
Zdroj: TV Nova

Podle Blahutové zřejmě nebylo cílem vyrobit padělky zboží, které se v Česku pod ochrannou značkou Orion prodává. "Ale zákazník by mohl nabýt dojmu, že jde o výrobek této firmy," dodala Blahutová.

Nákup cukrovinek, zřetelně označených zapsanou ochrannou známkou ORION s motivem modré čtyřcípé hvězdy v původním, neporušeném a řádně označeném obalu, které uvádí na trh Nestlé Česko, podle Waltera zaručí zákazníkům vyloučení rizika záměny s jinými výrobky.

Přehled případů zadržených potravin a cukrovinek za poslední období

26. ledna 2007: Mělničtí celníci zadrželi zdravotně závadné arašídy

Mělničtí celníci zadrželi 270 kg zdravotně závadných arašídů z Vietnamu. „Analýzy odebraných vzorků z celkem 9000 balíčků po 30 gramech pražených arašídů v kokosové polevě (značky Sanchi) prokázaly, že ve zboží je mnohonásobně překročena povolená hranice nebezpečného aflatoxinu," řekla mluvčí Celního ředitelství Praha Ivana Dvořáková.

Arašídy mohly způsobit rakovinu

Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, jež se obecně považují za velmi silné karcinogeny. Příslušný celní úřad na základě výsledků testů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) proto zásilku potravin nepropustí do volného oběhu, a zabrání tak další distribuci po celém území Evropského společenství.

Nejedná se o první zásilku závadného zboží

Mělničtí celníci zadrželi zdravotně závadné arašídy z Vietnamu také loni v květnu, tehdy to byla zásilka o hmotnosti více než 1,5 tuny. I v tomto případě analýzy vzorků prokázaly, že u zboží je výrazně překročena povolená hranice aflatoxinu, v některých případech až sedminásobně.

Tuny nebezpečných potravin zaplavují Česko

Podle Dvořákové loni nepropustili pražští celníci více než 40 tun zdraví nebezpečných potravin na volný spotřebitelský trh. Například loni v prosinci zadrželi více než 19 tun zdravotně závadných fíků z Turecka, zhruba stejné množství zadrželi i počátkem listopadu. Loni v únoru také například Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala kvůli zvýšenému množství aflatoxinů prodej 19 tun čínských loupaných arašídů, importovaných na český trh z Nizozemska.

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz