Zpravodajství

Do roku 2030 budou jezdit auta bez řidiče

Do roku 2030 budou jezdit auta bez řidiče
Zdroj: TV Nova

Vědci tvrdí, že do dvaceti let se budou na silnicích zcela běžně pohybovat auta bez řidiče. Vozidla vybavená GPS a umělou inteligencí by měla být podstatně bezpečnější než auta s živým řidičem za volantem.

Vědci z kalifornské Stanford University už vyvinuli auto zvané Stanley, které za pomoci senzorů, laserů, kamer a vbudovaných počítačů úspěšně projelo přibližně dvousetkilometrovou trasu v Nevadské poušti. Nyní pracují na Juniorovi, který se bude umět orientovat i v rušném městě.

Moderní vozidla jsou už dnes vybavená funkcemi, které pomáhají předcházet potenciálně nebezpečným situacím. Docela běžné je varování před opuštěním jízdního pruhu, GPS, senzory slepého místa ve zpětném zrcátku a kamery, které pomáhají při parkování. Vědci si myslí, že když se všechny tyto technologie propojí, zbývá jen malý krůček k tomu, aby člověk mohl řízení přenechat autu samému.

"Do roku 2030 už bude možné tuto technologii užívat na dálnicích," ujišťuje profesor Sebastien Thurn. "A jsem si jist, že tato auta budou mnohem bezpečnější, než ta řízená lidmi," dodává.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz