Zpravodajství

Do roku 2030 budou jezdit auta bez řidiče

Do roku 2030 budou jezdit auta bez řidiče
Zdroj: TV Nova

Vědci tvrdí, že do dvaceti let se budou na silnicích zcela běžně pohybovat auta bez řidiče. Vozidla vybavená GPS a umělou inteligencí by měla být podstatně bezpečnější než auta s živým řidičem za volantem.

Vědci z kalifornské Stanford University už vyvinuli auto zvané Stanley, které za pomoci senzorů, laserů, kamer a vbudovaných počítačů úspěšně projelo přibližně dvousetkilometrovou trasu v Nevadské poušti. Nyní pracují na Juniorovi, který se bude umět orientovat i v rušném městě.

Moderní vozidla jsou už dnes vybavená funkcemi, které pomáhají předcházet potenciálně nebezpečným situacím. Docela běžné je varování před opuštěním jízdního pruhu, GPS, senzory slepého místa ve zpětném zrcátku a kamery, které pomáhají při parkování. Vědci si myslí, že když se všechny tyto technologie propojí, zbývá jen malý krůček k tomu, aby člověk mohl řízení přenechat autu samému.

"Do roku 2030 už bude možné tuto technologii užívat na dálnicích," ujišťuje profesor Sebastien Thurn. "A jsem si jist, že tato auta budou mnohem bezpečnější, než ta řízená lidmi," dodává.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz