Zpravodajství

Letošní teplou zimu si teplárny vynahradí - bude se zdražovat

Letošní teplou zimu si teplárny vynahradí - bude se zdražovat
Zdroj: TV Nova

Díky letošní teplé zimě ušetříme za vytápění. Vypadá to ale, že naposledy. Některé teplárny totiž ušlý zisk hodlají dohnat zdražováním. A navíc se od příštího roku začne platit takzvaná ekologická daň. Ceny elektřiny a uhlí tak půjdou nahoru ještě jednou.

Letošní leden byl nejteplejší za posledních 40 let. Spotřebitelé mají radost, teplárny počítají ztráty. Na některých místech už teď přemýšlejí o tom, jak propad tržeb dohnat. Nejjednodušším řešením je zvýšit ceny v příští sezóně.

Zdražení se pravděpodobně nevyhnou ani ti, kdo si topí sami. V lednu příštího roku skončí odklad Evropské unie a začneme platit takzvanou ekologickou daň. Bude to mít dopad na ceny uhlí, plynu a elektřiny. Daň se bude zavádět ve třech etapách až do roku 2017. U uhlí bude zdražení vzhledem k ekologické zátěži největší. Jenže podle odborníků se právě malá lokální topení podílí na prašnosti ovzduší celými 40ti procenty. Tedy stejně jako všechna auta. Je tedy možné, že spotřebitelé budou tíhnout k jiným možnostem vytápění.

Aby u nás přešli všichni k čistému vytápění, stálo by to domácnosti podle odhadů dohromady asi 70 miliard korun. Počítá se proto s dotacemi Státního fondu životního prostředí. Peníze by měly přijít i z Evropské unie. Podle odborníků by mohlo být už v roce 2017 díky ekologické dani naše ovzduší výrazně čistší.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz