Zpravodajství

Hlásiče požáru budou povinné

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru připravuje vyhlášku, která bude ukládat v každém nově vybudovaném bytě, rodinném domě nebo v ubytovacím zařízení, povinnost nainstalovat hlásiče požáru. Důvodem je fakt, že při požárech v domácnostech loni zemřela více než polovina lidí ze všech úmrtí, které evidují hasiči v souvislosti s ohněm. Většinou se tak stalo mezi druhou a pátou hodinou ranní. Tedy ve spánku.

K jednomu takovému požáru došlo na Mladoboleslavsku. Oheň, který v domě vypukl, nebyl veliký. Přesto spící tříletou Věrku a devítiletého Honzíka udusil. Podobně tragicky skončilo loni 79 lidí. To je víc než polovina ze všech úmrtí při požárech. V dnešní době jsou domácnosti přímo naplněny hořlavým materiálem. Stačí tedy velmi málo a vznikne požár, který postupuje velmi rychle.

Proto hasiči připravili vyhlášku, podle níž by každý nově postavený byt, dům či ubytovací zařízení, měly být povinně vybaveny hlásičem požáru. Ten reaguje i na malé množství kouře. Poskytne tak občanů čas na to zavolat profesionály, případně objekt opustit a zachránit si tak život.

Kolik hlásičů budeme muset mít

A kolik hlásičů vyhláška přikazuje? V bytě do 150 metrů čtverečních jeden, v rodinném domě v každém patře a v ubytovacím zařízení v každém pokoji a společných prostorách. A cena? Takový detektor pořídíte za 500 až 1 000 korun.

Vyhlášku musí schválit Evropská komise

Vyhláška je v tuto chvíli dokončována. Ovšem aby začala platit, musí ji schválit Evropská komise. Pokud do tří měsíců proti vyhlášce nevznese někdo připomnínky, tak nabyde účinnosti 1. července letošního roku. Pokud Evropská komise řekne hlásičům v České republice ne, mají hasiči připraven přesvědčovací materiál. Nazvali jej „Lepší, když vás vzbudí hlásič, než-li hasič."

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz