Zpravodajství

Skládka ohrožuje provoz na železniční trati

Skládka ohrožuje provoz na železniční trati
Zdroj: TV Nova

Mezinárodní železniční trať z Žitavy přes Vansdorf do Německa je po sto padestáti letech v ohrožení. Podloží skládky, které je nad tratí, se totiž dalo do pohybu a sune se přímo na koleje. Majitel pozemku, nad kterým skládka leží, prý nemá peníze na to, aby několik set tisíc tun odpadu odvezl.

Desetimetrový svah a v něm na půl milionu tun komunálního odpadu.

Ten se zřejmě tlačí na podmáčené jílové podloží a to se valí nebezpečně ke kolejím. Svah tlačí na betonové bloky, které se sunou přímo na trať. "Betonový fundament toho příkopu je vytlačený asi o metr a půl výš a vyvrácený do kolejiště," říká Přemysl Brzák z odboru životního prostředí města Varnsdorf.

Majitel chce, aby město jeho pozemek i s městským komunálním odpadem, který na něm leží, odkoupilo. Na sanaci celého prostoru nad kolejištěm totiž nemá peníze. "Myslím si, že zodpovědné je město Vansdorf, protože je vlastník těchto odpadků," říká Václav Markvart, majitel pozemku.

Město však o koupi pozemku nechce ani slyšet

Skládka není v majetku města je pana Markvarta. Čili ze zákona je to věc majitele, upřesnil starosta obce.

Českým drahám tak v tomto sporu nezbývá nic jiného než situaci hlídat a usilovat o to, aby se obě strany dohodly. "Monitorujeme to tak, aby nedošlo k ohrožení drážní dopravy," řekl mluvčí drážní inspekce.

Už teď zde vlak jezdí prakticky krokem. Podle geologů se půda sesouvá až o centimetr za den. Může se tak stát, že ze dne na den přestane vlak jezdit úplně.

"Z hlediska geologického je to obravská rychlost toho posunu," upozorňuje Petr Brzák z odboru životního prostředí. Pokud se obě strany nedohodnou, skončí případ u soudu. Do té doby však skládka může trať definitivně zničit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz