Zpravodajství

V Jindřichově Hradci končí textilka s více než 300 zaměstnanci

V Jindřichově Hradci bude od června muset najít novou práci zhruba 320 zaměstnanců. Textilní továrna Jitka a.s. totiž na sklonku května a června ukončí svou výrobu. Důvodem je podle vedení společnosti levný dovoz čínských výrobků do ČR.

"Vzhledem k vývoji na trhu s textilem není aktuální stav udržitelný. Jednání s potenciálními partnery sice stále vedeme, ale obecně se dá říci, že přetrvává zájem převážně o technologie, know-how a trh nikoli o převzetí výrobního podniku jako celku," sdělil našemu serveru Jiří Šmehlík s tím, že evropská textilní výroba je silně znevýhodněna oproti asijské konkurenci.

"Dosud se nám nepodařilo najít strategického partnera, který by převzal nejen technologie, ale také kompletní podnik. Současný přetlak nabídky v textilním oboru je obrovský. V regionu, ale také v celé Evropě končí mnoho podobných společností, textilní výroba padá i v Americe," uvedl Jiří Šmehlík. Podle něj textilní Evropu ovládne Indie, Ameriku zase Čína.

Pracovníci viní i vedení firmy

Krach firmy se nelíbí zaměstnancům, kteří budou na Jindřichohradecku těžko shánět práci. Podle dobře informovaného zdroje z firmy většinový vlastník Milan Vašíček nakupuje zadlužené podniky, nejeví však snahu o jejich záchranu. Ještě v červnu 2005 měla Jitka 737 zaměstnanců.

Po více než 40 letech tak skončí provoz jindřichohradecké textilky, která se proslavila výrobou bavlněných přízí a tkanin.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz