Zpravodajství

Jak vyzrát na poruchy erekce

Pánové, ale i dámy, ruku na srdce. Každý se s poruchou erekce, jinými slovy sexuálním selháním, jistě alespoň jednou v životě již setkal. Pokud jednou, dvakrát či jen opravdu několikrát, ještě není žádný důvod k panice. Je-li ovšem váš problém častější, nebojte se o něm mluvit. Různá jeho řešení již existují...

Ne každé selhání vyžaduje lékaře, ale...
Téměř každý muž, a následně pak i žena, zažil někdy při sexuálním styku selhání. Je to naprosto běžné a přirozené. Pokud tato příležitostná selhání nepřevyšují hranici 25 % (míněno ze všech pohlavních styků), je u vás vše v normálu. Je-li tato hranice překročena, měli byste zpozornět. Jedná se totiž o jeden ze signálů, že se něco děje. Pánové by neměli otálet a co nejdříve navštívit lékaře - ať už obvodního, nebo specialistu. Porucha erekce je signál. A nemusí se vždy jednat jen o potíže v sexuálním životě. Někdy může poukazovat například na onemocnění cév, srdce, nervového systému či na rakovinu prostaty. Proto je včasná diagnostika opravdu nezbytná.

Strašák jménem erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce je lékaři definována jako nedostatečná tvrdost penisu (penilní rigidita) při sexuálním styku. Může jít o úplnou ztrátu rigidity penisu, částečnou rigiditu nebo o předčasnou ztrátu rigidity. Pokud jde o předčasnou ztrátu tvrdosti penisu, je problém hodnocen jako erektilní dysfunkce tehdy, pokud ústup erekce nastává před ejakulací.
Nejčastější příčiny ED mohou vyvstávat z hormonální nerovnováhy, nervového onemocnění, cévních problémů. ED může způsobovat postižení svaloviny topořivých tělísek. Nemalé důsledky mají také psychické a partnerské problémy. Poruchy erekce mohou vznikat také jako nežádoucí účinek při užívání některých léků.

Ohrožené skupiny
Není bez zajímavosti, že ED má podobné rizikové faktory jako srdečně-cévní onemocnění, tj. cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, nedostatek fyzické aktivity.
Četnost výskytů poruch erekce je závislá na věku muže. V České republice je erektilní dysfunkcí postiženo 54 % mužů ve věkovém rozpětí 35 - 65 let. Ale pozor, ED se nevyhýbá ani mladým mužům. Poruchami erekce trpí každý desátý muž ve věku nad 21 let!

Způsoby léčby
Je důležité přijmout fakt, že erektilní dysfunkce je problém obou partnerů, proto by se na jeho řešení měla citlivě podílet také partnerka. Ta by měla partnera podporovat a k léčbě motivovat. Důležitá je zejména oboustranně otevřená komunikace.
Při pohlavní styku buďte trpělivá. Nebojte se převzít iniciativu. Věnujte více času sexuální předehře. Je to všechno jenom na vás...

Lékař vám může nabídnout různé způsoby řešení vašeho problému. Nejčastějším a nejoblíbenějším prostředkem je medikamentózní léčba. Je účinná a diskrétní, většinou s minimálními vedlejšími účinky. Přípravky mohou mít účinnost krátkodobou i dlouhodobější. Vyvarujte se zejména toho, abyste si tolik propagované různé potravinové doplňky naordinovali sami. Ty mohou sice problémy s erekcí odstranit, na druhé straně je tu však riziko, že když pacient lékaře nenavštíví, může tím dojít k přehlédnutí a neodhalení jiného, závažnějšího problému.

Dalšími možnostmi pro odstranění poruch erekce je autoinjekční léčba, kdy si pacient před pohlavním stykem účinnou látku do penisu injekcí vstříkne sám.
U některých pacientů se jako velice účinné osvědčily tzv. podtlakové erektory. Erekce se jimi dosahuje díky podtlaku. Na úplném konci léčebné řady pak stojí chirurgicky zaváděné implantáty či cévní operace.

Eli Lilly, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz