Zpravodajství

Práce za mřížemi se nevyplácí

Ministr spravedlnosti usiluje už delší dobu o to, aby vězni povinně pracovali. Teď se však ukazuje, že se to některým vůbec nevyplatí. Po návratu z vězení jim totiž případnou podporu v nezaměstnanosti vypočítávají z příjmu, který měli za mřížemi. A ten bývá velmi nízký. Ministr chce systém změnit.

Sedmatřicetiletý muž strávil ve vězení několik měsíců. Pracoval tam a teď se zlobí. Zjistil totiž, že kdyby za mřížemi nic nedělal, po propuštění by dostal mnohem vyšší podporu v nezaměstnanosti.

"Tam neni motivace pracovat. To už je lepší nepracovat, tam člověk získává nějakou sociální dávku ve výši 100 korun měsíčně a nemusí ani platit výkon trestu," říká propuštěný vězeň.

Podpora se totiž počítá z posledního zaměstnání za uplynulých dvanáct měsíců. Vězňům, kteří na svobodě brali více než čtyři a půl tisíce korun, což je průměrná mzda odsouzených, se tak nevyplatí za mřížemi pracovat.

"Je to bohužel smutná záležitost to, že se ta podpora vypočítává skutečně z posledního zaměstnání, takže i ten vězeň se 4,5 tisíci má vždycky smůlu," říká Ladislava Steinichová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministr spravedlnosti teď připravil zákon, který by donutil pracovat všechny vězně. Vydělá prý na tom odsouzený i stát. Zákon má podle něj řešit i problém s podporou. Jak konkrétně ale neřekl.

Pospíšil by rád zvýšil zaměstnanost vězňů do června až na šedesát procent. Momentálně se pohybuje okolo padesáti tří procent.

Ministerstvo spravedlnosti by chtělo, aby vězni například kopali kanalizaci nebo pracovali na obecních úřadech. Novelu by měla v nejbližší době projednat vláda.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz