Zpravodajství

Vidnavu ohrožoval smrtící kyanid

Vidnavu ohrožoval smrtící kyanid
Zdroj: TV Nova

Chemický rozbor potvrdil, že ve skladu chemikálií ve Vidnavě na Jesenicku byl uložen i extrémně nebezpečný kyanid draselný. Jak od nás víte, na podezřelé chemikálie upozornil správce objektu před týdnem. Dnes specializovaná firma všechny nebezpečné chemikálie odvezla k likvidaci.

V prvním patře této nenápadné budovy na okraji Vidnavy tikala roky bez povšimnutí časovaná bomba. Ležely tu desítky nádob s chemikáliemi. Mezi nimi i prudké jedy. Dnes přijela na místo specializovaná firma. Jejím úkolem bylo chemikálie odvézt a zlikvidovat. Před vstupem do objektu se zaměstnanci firmy vybavili speciálními protichemickými obleky.

Chemikálií bylo přes 300 kilogramů. Odborník na toxické látky dohlížel hlavně na zacházení s nebezpečným kyanidem.

"Smrtelná dávka pro člověka je zhruba 200 až 300 miligramů, dochází k vnitřnímu zadušení," říká.

300 gramů kyanidu, které v laboratoři ležely, by stačilo na zabití 1500 lidí. To, že tady jed ležel roky bez povšimnutí a nezpůsobil tragédii, je velkým štěstím.

Zvláštně se k věci postavila starostka Velké Kraše, kam areál spadá. Rozhovor na kameru odmítla. Majitel areálu prý o chemikáliích nic nevěděl. Zmínka o nich chybí i v kupní smlouvě. Likvidace jedů ho přijde na několik desítek tisíc korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz