Zpravodajství

Vidnavu ohrožoval smrtící kyanid

Vidnavu ohrožoval smrtící kyanid
Zdroj: TV Nova

Chemický rozbor potvrdil, že ve skladu chemikálií ve Vidnavě na Jesenicku byl uložen i extrémně nebezpečný kyanid draselný. Jak od nás víte, na podezřelé chemikálie upozornil správce objektu před týdnem. Dnes specializovaná firma všechny nebezpečné chemikálie odvezla k likvidaci.

V prvním patře této nenápadné budovy na okraji Vidnavy tikala roky bez povšimnutí časovaná bomba. Ležely tu desítky nádob s chemikáliemi. Mezi nimi i prudké jedy. Dnes přijela na místo specializovaná firma. Jejím úkolem bylo chemikálie odvézt a zlikvidovat. Před vstupem do objektu se zaměstnanci firmy vybavili speciálními protichemickými obleky.

Chemikálií bylo přes 300 kilogramů. Odborník na toxické látky dohlížel hlavně na zacházení s nebezpečným kyanidem.

"Smrtelná dávka pro člověka je zhruba 200 až 300 miligramů, dochází k vnitřnímu zadušení," říká.

300 gramů kyanidu, které v laboratoři ležely, by stačilo na zabití 1500 lidí. To, že tady jed ležel roky bez povšimnutí a nezpůsobil tragédii, je velkým štěstím.

Zvláštně se k věci postavila starostka Velké Kraše, kam areál spadá. Rozhovor na kameru odmítla. Majitel areálu prý o chemikáliích nic nevěděl. Zmínka o nich chybí i v kupní smlouvě. Likvidace jedů ho přijde na několik desítek tisíc korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz