Zpravodajství

Dnešek je Mezinárodním dnem spánku

První jarní den byl před sedmi lety vyhlášen Mezinárodním dnem spánku. Hned v prvním roce se k němu připojila také Česká spánková společnost Neurologické společnosti ČLS JEP. Jako letošní podtéma Mezinárodní dne bylo v ČR zvoleno "Následky neléčené nespavosti".

Na podporu léčení poruch spánku a zdůraznění jejich závažnosti vznikl celosvětový globální projekt o spánku a zdraví - Worldwide Project on Sleep and Health (WWPSH), který je zaměřen na problematiku spánku, poruch spánku, souvislostí s duševním i tělesným zdravím člověka a tím i s celkovou kvalitou lidského života. A právě nedílnou součástí celého projektu se stal "Mezinárodní den zdravého spánku", který se slaví symbolicky vždy 21. března, tedy v první jarní den, den jarní rovnodennosti. Jeho hlavním smyslem a cílem je zvýšení informovanosti o poruchách spánku mezi laickou veřejností, o prevenci i možnostech léčby.

Člověk ve spánku stráví téměř jednu třetinu života; kvalita spánku se výrazně podílí i na kvalitě lidského života. Fyziologický spánek je nezbytný nejen pro regeneraci duševních a fyzických sil, pro vytváření paměťových stop, ale i pro řadu metabolických pochodů.
V současné době zhruba polovina populace naší planety je ohrožena rizikem vzniku poruchy spánku. Některé statistiky uvádí, že 30 - 40 % populace již trpí poruchami spánku.

Důsledky nespavosti
Poruchy spánku a bdění přispívají výraznou měrou k nárůstu pracovních i mimopracovních úrazů. Podílejí se na nárůstu celkových zdravotních nákladů (vyšší spotřeba zdravotní péče - častější návštěvy lékaře). Vedou k omezení v pracovním zařazení, využití volného času, komplikacím v rodinném životě. Zdravotními následky nespavosti jsou zejména vyšší výskyt dalších nemocí a chorob, např. vyšší výskyt ischemické choroby srdeční, více souběžných bolestí hlavy, vyšší výskyt depresí a snižování imunitu.

Neléčená nespavost zesiluje dopad ostatních nemocí na organismus člověka. Všechny tělesné problémy či duševní schopnosti se výrazně zhoršují. Únava z nedostatku pravidelného spánku nebo pokles pozornosti zaviní 20 - 30 % všech silničního nehod.

Příznaky nespavosti

Mezi hlavní příznaky nespavosti patří potíže s usínáním, přerušovaný spánek (časté probouzení během noci), předčasné probouzení brzy ráno a celkově neosvěžující spánek. Lidé trpící nespavostí si často stěžují na sníženou čilost během dne v důsledku nedostatku spánku. Nejběžnějším problémem je pro ně únava a ospalost ráno při vstávání. Během dne pak udávají únavu, malátnost, nebo zhoršenou koncentraci.

Nespavost chronická, či přechodná?
Pro některé nemocné představuje nespavost chronický problém, který se opakuje po většinu nocí a přetrvává po dlouhá období. Chronická nespavost trvá déle než měsíc. Pro srovnání, téměř dvakrát tolik lidí trpí přechodnou nespavostí, jejich problémy se spánkem trvají několik dnů až několik týdnů. U většiny lidí má přechodná nespavost tendenci se opakovat za určitých okolností, např. když spí mimo domov nebo pokaždé, když se nacházejí ve stresové situaci. Spouštěčem přechodné nespavosti bývá často psychická zátěž, akutní nemoc nebo změna spánkového režimu (narušení biorytmu).

Jak nespavosti předcházet
Správné spánkové návyky souvisí s celkovým životním stylem a měly by být stěžejním krokem v boji s nespavostí. I když se tyto návyky řídí několika jednoduchými pravidly, které většinu z nich každý zná, přesto bývá jejich úloha stále podceňována. Namísto toho se stále více rozšiřuje tzv. samoléčba a roste procento lidí, kteří volí svévolné užívání léků na spaní a různých potravinových doplňků bez odpovídající lékařské konzultace.

Nespavost je onemocnění, které se projevuje v mnoha podobách a může mít mnoho příčin. Včasná diagnóza a správná terapie nespavosti vyžaduje aktivní lékařskou péči a spolupráci pacienta.

Commedia
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz